Minister zdrowia zapowiedział, że od połowy czerwca sanatoria będą mogły wznowić działalność. To szczególnie ważna wiadomość dla Horyńca-Zdroju.

Od połowy marca uzdrowiska w całej Polsce, także te w Horyńcu-Zdroju, są praktycznie puste. Wprowadzenie stanu epidemii sprawiło, że kuracjusze skrócili swoje turnusy i musieli opuścić ośrodki. Sytuacja wymusiła także zmiany organizacyjne wśród pracowników. Część z nich poszła na zaległe urlopy, część na tzw. postojowe, a niektórym obniżono wymiar czasu pracy. Teraz jest szansa, że sytuacja będzie powoli się poprawiać, bo minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał, że w połowie czerwca ma dojść do wznowienia działalności sanatoriów.

Szef resortu zdrowia zwrócił uwagę, że do uzdrowisk najczęściej wybierają się osoby starsze. Cierpią one na różne choroby i schorzenia. Wobec tego przed wyjazdem do sanatoriów mają one przechodzić testy na obecność koronawirusa.

Nie wiadomo jeszcze, czy sanatoria będą mogły przyjąć wszystkich pacjentów chcących się leczyć, czy też będą wprowadzone ograniczenia w liczbie skierowań. Nie wiadomo również, czy będzie można wykonywać wszystkie zabiegi, na przykład rehabilitację ruchową w basenach. Osoby zarządzające sanatoriami, także tymi w Horyńcu-Zdroju, czekają na szczegółowe wytyczne, które określą warunki, jakie będą musiały spełnić aby ponownie prowadzić swoją działalność.

Na zdjęcie Sanatorium „Bajka” w Horyńcu-Zdroju, fot. Krystian Kłysewicz.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here