Wydobycie siarki w Baszni coraz bliżej [ZDJĘCIA]

0

Trwają prace zmierzające do rozpoczęcia wydobycia siarki ze złoża Basznia. Przy kopalni gotowych jest już część obiektów. To ostatni etap działań spółki Polska Siarka przed rozpoczęciem pozyskania surowca.

Przypomnijmy, że plany reaktywacji kopalni siarki w Baszni sięgają 2011 roku. Wtedy to gmina Lubaczów rozpoczęła opracowywanie wszelkich niezbędnych dokumentów planistycznych. Pierwsze procedury administracyjne trwały blisko dwa lata i zakończyły się uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym etapem było uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie. W drugim kwartale 2016 r. inwestor, którym jest Polska Siarka Sp. z o. o. uzyskał decyzję pozwolenia na budowę. Ostatecznym dokumentem, który pozwoliłby na wydobycie była koncesja, o której przyznanie inwestor wnioskował do ministra środowiska w czerwcu 2016 roku. Tę, ostatecznie przyznano w lipcu 2017 roku. Miesiąc później odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego i symboliczne wbicie łopat pod budowę kopani siarki Basznia II.

Od tamtego momentu trwają bardzo intensywne prace przy inwestycji. Na terenie kopalni powstało już kilka hal i obiektów, a samo przedsięwzięcie jest obecnie na ostatniej prostej przed rozpoczęciem wydobycia.

Zdjęcia z placu budowy.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here