Jest koncesja na wydobycie siarki w Baszni – rusza budowa kopalni

 · 24 lipca 2017 o 15:25 · 3 komentarze · czas czytania: 2 minutes

Minister Środowiska wydał koncesję dla spółki Polska Siarka na wydobycie siarki rodzimej ze złoża Basznia. Inwestor i samorząd gminy Lubaczów zabiegali o nią od wielu miesięcy.

Zadowolenia z uzyskania koncesji nie kryje Maciej Banaś, prezes zarządu Polskiej Siarki Sp. o. o., bo inwestycja już kosztował ponad 10 mln zł.

Uzyskanie koncesji to ostatni krok do rozpoczęcia prac budowlanych, instalacyjnych i górniczych. Inwestor, licząc na pozytywne zakończenie procedury administracyjnej, już wcześniej rozpoczął prace przy kopalni – doprowadzono tu m.in. sieć energetyczną. Suma wydanych dotąd środków to kilkanaście milionów złotych, a skala przedsięwzięcia, jak na nasz region, jest ogromna. Kopalnia, której powstanie może kosztować nawet 60 mln zł, będzie jedną z najważniejszych inwestycji zarówno w gminie Lubaczów, jak i powiecie lubaczowskim.

– Nowe miejsca pracy, wpływy z podatków i opłat do budżetu gminy to tylko nieliczne korzyści. Na współpracy z kopalnią skorzystają również lokalni przedsiębiorcy np. poprzez świadczenie usług wykonawczych – informuje na swojej stronie gmina Lubaczów.

Uzyskanie koncesji nie nie było jednak proste i poprzedzone było wieloma wcześniejszymi działaniami. Gmina Lubaczów inicjatywę reaktywacji kopalni Basznia rozpoczęła już w 2011 roku, przystępując do opracowania wszelkich niezbędnych dokumentów planistycznych. Blisko dwa lata trwały procedury administracyjne, które zakończyły się uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Kolejnym etapem było uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji od Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Rzeszowie, którą wydano na początku stycznia 2016 roku. Następnie, w drugim kwartale 2016 r. inwestor uzyskał decyzję pozwolenia na budowę obejmującą: budowę kopalni siarki, zakładu przetwórczego wraz z obiektami budowlanymi zaplecza technologicznego oraz uzyskał niezbędne warunki gwarantujące zaopatrzenie zakładu w odpowiednie media.

Ostatecznym dokumentem, który pozwoliłby na faktyczne rozpoczęcie budowy i wydobycia była koncesja, o której przyznanie inwestor wnioskował do ministra środowiska w czerwcu 2016 roku. Mimo, że liczył na szybkie jej uzyskanie, sprawa utknęła na ministerialnych półkach. Dla całej inwestycji dokument ten był niezwykle istotny, stąd liczne działania i interwencje inwestora i władz gminy Lubaczów m.in. u marszałka podkarpackiego Władysława Ortyla oraz podkarpackich parlamentarzystów – Anny Schmidt-Rodziewicz i Andrzeja Matusiewicza. Sprawa nabrała tempa wiosną br., a ostateczna decyzja o przyznaniu koncesji zapadła 7 lipca, dając tym samym zielone światło do rozpoczęcia prac budowlanych.

– Ludzie z branży mówią, że siedem lat w przypadku tak skomplikowanego przedsięwzięcia, to wcale nie tak długo jakby się mogło wydawać – mówi na łamach lipcowego numeru gazety Ziemia Lubaczowska Maciej Banaś, prezes zarządu Polskiej Siarki Sp. o. o.

Wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę nowego zakładu zaplanowano na 3 sierpnia br., a sama budowa ma potrwać do wiosny 2018 roku. Inwestor planuje zatrudnienie w kopalni około 100 osób w pierwszym etapie jej działalności.

elubaczow.com, lubaczow.com.pl


ZOBACZ TAKŻE INNE ARTYKUŁY!

-------
Podobne wpisy:
Tereny inwestycyjne przy granicy z Ukrainą w ofercie gminy Lubaczów
Budowa kopalni siarki Basznia II oficjalnie ruszyła [ZDJĘCIA, FILM]
Park Przemysłowy Lubaczów – Brama na Wschód [RELACJA]

REKLAMA


Portal elubaczow.com nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii zamieszczanych przez internautów.
Redakcja portalu zastrzega sobie jednak możliwość modyfikacji lub usunięcia wpisów naruszających Regulamin. Więcej informacji w Regulaminie forum. Jeśli uważasz, że któryś komentarz narusza Regulamin, czyjeś dobre imię, powinien być usunięty z innych powodów lub został niesłusznie usunięty - napisz do nas na redakcja@elubaczow.com


Komentarze (3)
iffot 25.07.2017 ~ 01:23:58
IP: 83.31.**.**

Witam Sandomierz, skończyły się autostrady :) przyszedł czas na Siarkę. Z niusa się można pośmiać 100 osób śmiech na sali i jeszcze raz śmiech, najpierw zwolnili 120 osób z LUBACZOWSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO ROBÓT DROGOWYCH a teraz zatrudnią 100 tak się właśnie kręci zatrudnienie. Ale oczywiście życzę powodzenia, już czeka na nas najniższa krajowa sory zapomniałem Ukraińcy są tańsi.

man 25.07.2017 ~ 07:27:48
IP: 156.67.***.***

Iffot czy Twoim zdaniem lepiej nic nie robić na terenie naszego powiatu, żadnych inwestycji i na koniec zaorać go i posadzić śrubokręty? Moim zdaniem masz trochę racji co do zarobków i Ukraińców, ale my nie możemy wybrzydzać w naszej sytuacji geopolitycznej tym bardziej, że wiele osób w wieku 50+ nie ma pracy i nie mają gdzie dociągnąć do emerytury, a na horyzoncie nie widać żadnych poważnych inwestorów poza sieciami handlowymi, więc lepszy wróbel w garści………..!

faza 25.07.2017 ~ 17:12:58
IP: 31.0.***.***

man człowieku rozumiesz co napisał iffot ? Ci sami ludzie co kupili siarkę wcześniej doprowadzili do upadku firmy drogowej z Lubaczowa sprzedali co mogli ludzi pozwalniali ,a teraz wielkie inwestory , byzmesmeny i dobrodzieje .

Zostaw komentarzmistrzowie parkowania

Mistrzowie parkowania: Efekt nieudanej koperty

Mistrzowie parkowania: Bezpieczne przejście do auta?

Mistrzowie parkowania: Zakręcony kierwoca

REKLAMA

video

Kolorowe i jedyne w swoim rodzaju bombki z Kresowej Osady [FILM]

Za nami Lubaczowskie Forum Biznesu [ZDJĘCIA, FILM]

W międzynarodowym gronie walczą o zwycięstwo. Możesz im pomóc

fotorelacje

Stan wojenny w lubaczowskim Zespole Szkół – zdjęcia z inscenizacji

To niewiarygodne co zrobili w 6 dni! Babcia Aniela ma nowy dom!

Lubaczowski handmade, czyli czarujące dekoracje świąteczne

Za nami Lubaczowskie Forum Biznesu [ZDJĘCIA, FILM]

„Muzoman” w Państwowej Szkole Muzycznej w Lubaczowie [ZDJĘCIA]

Przenieśli w „Zaczarowany świat opery, operetki i musicalu”

X