Minister oglądała inwestycje dofinansowane z budżetu państwa

7

Miejski Dom Kultury, Muzeum Kresów, budowę krytej pływalni, drogi i Szpital Powiatowy – inwestycje, które powstały lub są budowane w ramach dofinansowania z budżetu państwa, wizytowała 5 września Minister Anna Schmidt-Rodziewicz, poseł w Sejmie VIII kadencji.

Swoją wizytę rozpoczęła od zwiedzenia Kopalni Siarki w Podlesiu, którą uruchomiła spółka Polska Siarka z grupy PBI. Firma zainwestowała w nią około 100 milionów złotych. W tej okolicy posłanka przyglądała się także wojewódzkim ćwiczeniom służb, w których uczestniczyli m.in. strażacy z PSP i OSP.

Następnie Minister obejrzała inwestycję przy ul. Technicznej w Lubaczowie i powstały tam Park Przemysłowy. Obszar ten, dzięki interwencji Anny Schmidt-Rodziewicz zostały, rozporządzeniem premiera Mateusza Morawieckiego, włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EuroPark Mielec. Przypomnijmy, że w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne powstały, dzięki projektowi zrealizowanemu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013.

Kolejnym punktem odwiedzin była budowa obwodnicy Lubaczowa i okolice nowo powstałego mostu. Inwestycja jest współfinansowana z EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014- 2020. Dodajmy, że ze środków Zarządu Województwa Podkarpackiego powstają również obwodnice Oleszyc i Cieszanowa oraz planowana obwodnica Narola.

Posłanka odwiedziła także Muzeum Kresów, gdzie w zachodnim boku dziedzińca, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego powstaje magazyn. Obiekt pozwoli muzealnikom składować niemieszczące się już w dawnym spichlerzu bogate zbiory i eksponaty.

Na trasie wizyty Anny Schmidt-Rodziewicz znalazł się także przebudowany budynek Miejskiego Domu Kultury. Dzięki dofinansowaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego powstało 8 nowych, w pełni funkcjonalnych sal przeznaczonych pod działalność artystyczną MDK. Obecnie remontowana jest sala widowiskowa. Środki na jej odnowę pochodzą z Budżetu Miasta oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Poruszając temat remontów w MDK nie sposób pominąć zakupu cyfrowego projektora filmowego dla kina „Melodia”, o który również zabiegała Anna Schmidt-Rodziewicz.

Minister przyjrzała się także budowie krytej pływalni w Lubaczowie, którą współfinansuje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Już zakończyły się prace przy pierwszym etapie budowy. Drugi etap nieco się opóźnia, a jest to związane z ubieganiem się o dodatkowe finansowanie. Aktualnie przy pływalni powstaje pierwsza droga, budowana w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.

Posłanka odwiedziła także Szpital Powiatowy, gdzie zapoznała się z wyposażeniem i najpilniejszymi potrzebami placówki, wśród których na pierwszym miejscu wymieniany jest nowy tomograf.

AH, elubaczow.com 

7 komentarze

    • tu masz racię, dół jak po kopalni ;P zero zainteresowania „strefą”. I tak prawdę mówiąc kasa na drogę i media wydaje się wyrzucona w błoto. Powinni jak najprędzej połączyć tą drogę z drogą obok cmentarza nowego. I zabiegać o inwestorów z całej pary, a nie głupotami się zajmować. Promocja tylko poprzez nowe miejsca pracy, nowe firmy. Nic innego nie napędzi Lubaczowa! Ratunkiem jest jedna duża firma jak w Biłgoraju BRW i nie trzeba nic więcej.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here