Budowa kopalni siarki Basznia II oficjalnie ruszyła [ZDJĘCIA, FILM]

4

W czwartek (03.08) odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego i symboliczne wbicie łopat pod budowę kopani siarki Basznia II. To efekt blisko sześcioletnich starać inwestora i samorządowców oraz ogromna szansa dla mieszkańców.

Fot. elubaczow.com

Na uroczystości pojawili się m.in Poseł na Sejm RP Anna Schmidt – Rodziewicz, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, Prezes Zarządu Polska Siarka Sp. z o.o. Maciej Banaś, Prezes Zarządu Kopalnie dolomitu S.A. Longin Bokwa, Przewodniczący Rady Nadzorczej Polska Siarka S.A. Przemysław Bokwa, Dziekan Wydziału Górnictwa i Geoinżynierii AGH w Krakowie prof. Marek Cała i Wójt Gminy Lubaczów Wiesław Kapel. Obecni byli również duchowni, przedstawiciele świata nauki, samorządowcy, służby mundurowe oraz media.

Kopalnia siarki będzie największym zakładem produkcyjnym w gminie i jednym z najważniejszych w powiecie lubaczowskim. To też szansa na nowe miejsca pracy. Inwestor, czyli spółka Polska Siarka planuje zatrudnienie około 100 osób w pierwszym etapie działalności kopalni. Do końca roku gotowe ma być zaplecze techniczne, a na wiosnę ma się zacząć wydobycie. Na świecie siarkę pozyskuje się obecnie głównie z oczyszczania ropy i gazu, inwestor widzi jednak szansę na sprzedaż „czystego i naturalnego” surowca ze złoża m.in. w branży kosmetycznej i farmaceutycznej. W Baszni planuje się wydobycie rzędu 200 tys. ton siarki rocznie, a docelowo być może także jej przetwórstwo na miejscu.

Relacja TVP Rzeszów.

 

Nasza fotorelacja.

4 komentarze

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here