W minioną niedzielę (18.09) w Dąbkowie odbyły się uroczystości upamiętniające gen. Stanisława Dąbka – honorowego obywatela Gminy Lubaczów. Tego dnia wspominano także mieszkańców Dąbkowa (Felsendorfu) i Opaki, pomordowanych przez ukraińskich nacjonalistów w latach 1944-1947 oraz ofiary represji sowieckich i niemieckich, poległych w czasie II wojny światowej.

Tradycyjnie złożenie kwiatów pod pomnikiem poległych poprzedziła msza święta sprawowana w miejscowym kościele, w tym roku przez ks. kan. Andrzeja Stopyrę – Dziekana Dekanatu Lubaczowskiego oraz ks. kan. Józefa Dudka.

Wiesław Kepel- Wójt Gminy Lubaczów zabierając głos podkreślił, że wrzesień to czas, gdy sięgamy pamięcią do najtragiczniejszych czasów II Wojny Światowej. „Wszyscy zdajemy sobie sprawę z cierpienia, jakie spotkało Polaków i z czynów bohaterów naszej historii. (…) takie pomniki (jak w Dąbkowie- przyp. red.) są trwałą pamiątką,. Ale pamięć powinna być przechowywana przede wszystkich w naszych sercach i być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego tak ważna jest obecność na tej uroczystości nauczycieli, harcerzy, strzelców, rodzin pomordowanych, którzy światło pamięci przekażą swoim dzieciom i wnukom”.

Na koniec mszy świętej wiersz Pani Elżbiety Frankowskiej z Dąbkowa przeczytał sołtys – Waldemar Strojny.

Następnie pod pomnikiem-obeliskiem, który powstał w 2014 r. z inicjatywy Samorządu Gminy Lubaczów przy wsparciu dziekana dekanatu lubaczowskiego, kwiaty złożyły liczne delegacje: Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Młodowie, Szkoły Podstawowej Nr 1 im Płk Stanisława Dąbka w Lubaczowie, Hufca Związku Harcerstwa Polskiego w Lubaczowie i Jednostki Strzeleckiej 2033 im. Gen. Bryg. Józefa Kustronia w Lubaczowie, Związku Kombatantów Rzeczypospolitej i Byłych Więźniów Politycznych Koło Miejsko- Gminne w Lubaczowie i Stowarzyszenia Spadkobierców Polskich Kombatantów II Wojny Światowej okręg lubaczowski, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Lubaczowie,
Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawicieli rodzin pomordowanych, Sołectwa Dąbków i Opaka i Samorządu Gminy Lubaczów.

Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w niedzielnej uroczystości i zaangażowali się w jej przygotowanie – podsumowuje na swojej stronie internetowej Gmina Lubaczów.

Galeria zdjęć, fot. Gmina Lubaczów.

elubaczow.com, gminalubaczow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here