Wydarzenia ostatnich tygodni i dni sprawiły, że naszym regionem zainteresował się cały świat. Z jednej strony, wszyscy podziwiają wyjątkowo pomocną postawę zwykłych mieszkańców, a z drugiej nie dowierzają, że to wszystko dzieje się w zasięgu rosyjskich ataków.

Przez ostatnie tygodnie przejście graniczne w Budomierzu w gminie Lubaczów przekroczyło ponad 170 tys. uchodźców z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Widząc co się dzieje na granicy, już w pierwszych dniach ruszono z pomocą. W Krowicy Samej powstał pierwszy na naszym terenie punkt recepcyjny i rozpoczęły się zbiórki darów dla uchodźców. Spora część uchodźców znalazła schronienie także w naszych domach i mieszkaniach. Wszystko za sprawą działalności mieszkańców naszego regionu, wolontariuszy, organizacji non-profit, służb i samorządowców. W mediach na całym świecie opublikowano tysiące zdjęć i artykułów o naszym zaangażowaniu. Prym w działaniach i komunikacji międzynarodowej wiedzie Stowarzyszenie Folkowisko na czele z Marcinem Piotrowskim, które nawiązało współpracę z polonijną Fundacją Kościuszkowską w Nowym Jorku i licznymi partnerami z całego świata. Dzięki temu do Cieszanowa spływa wiele darów, które przekazywane są na Ukrainę. Dary gromadzone są także w Lubaczowie i innych miejscowościach regionu.

Wyjątkowo głośno w świecie zrobiło się także za sprawą niedzielnego ataku bombowego na obiekty wojskowe zlokalizowane w pobliżu Jaworowa na Ukrainie. O zdarzeniu poinformowała Polska Agencja Prasowa, która w materiale zamieściła opublikowany przez nas film z Budomierza, a za nią ogólnopolskie i światowe media. Okazuje się, że część z nich z niedowierzaniem przyjęło te wiadomości. Do naszej redakcji spływały pytania i telefony z zagranicy o wiarygodność nagrania. Rozmawialiśmy m.in. z Johnem Byrne z irlandzkiej stacji telewizyjnej RTE. Pytał nas, czy to rzeczywiście film nagrany przy granicy Unii Europejskiej i NATO chcąc potwierdzić jego autentyczność. Sam film w ciągu kilku dni odnotował ponad 60 tys. wyświetleń.

Cały świat patrzy na to co dziej się nie tylko na Ukrainie, ale także na terenach przygranicznych. To doskonale ukazują zdjęcia. Choćby naszego zaprzyjaźnionego fotografa Krystiana Kłysewicza.

Galeria zdjęć.

Co jeszcze przed nami? Tego nie wiemy…


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

19 komentarze

 1. Dużą robotę robią też Koła Gospodyń Wiejskich, o których się nie wspomina. Dziewczyny z powiatu i Panowie również gotują ,robią kanapki sortują dary, jeżdżą na dyżury . Wódka pomocą są tez Strażacy i im również należą się pokłony. O Panu Piotrowskim głośno bo sam się „nagłaśnia ” Pomaga się dla pomagania, a nie dla blasku chwały.

   • Wyobraź sobie skoro jesteś taki ciekawy, że całkiem sporo i nie potrzebuje się z tym ogłaszać po świecie w przeciwieństwie do P. Piotrowskiego. Rozumiem zrobić dokumentację z tego co się ma i co się wyprowadza z tzw magazynu ale to co on wyrabia to już przesada. Pomaganie dla pomagania nie dla splendoru

    • Pan widać jest jakimś skrytopomocnikiem o wielkim nieudokumentowanym nieocenionym wkładzie w ratowaniu tych co potrzebują pomocy… nie popieram skrytopopieraczy, bo zazwyczaj się okazuje, że zrobili całe g.. Działania Marcina Piotrowskiego są modelowe do tego, jak się powinno pomagać, to dlatego, że tylko nagłaśnianie tematu i mobilizacja ludzi powoduje, że uruchamia się większą pomoc. Jest to jednocześnie, podobnie jak Owsiak z WOŚP nadzianie się na minę politycznych zazdrośników, którzy w imię politycznego czegoś tam zatopili by inicjatywę i wolontariat… ktokolwiek pomaga jest cenny, ktokolwiek krytykuje sposób pomocy, jest zwykłym czereśniakiem podszytym woalem zazdrości i niezrozumienia. Pomagasz? Łącz siły z pomagającymi, a nie podcinasz innym skrzydła. To definiuje Twoją działalność i dobroczynność.

 2. Dużą robotę robią też Koła Gospodyń Wiejskich, o których się nie wspomina. Dziewczyny z powiatu i Panowie również gotują ,robią kanapki sortują dary, jeżdżą na dyżury . Dużą pomocą są tez Strażacy i im również należą się pokłony. O Panu Piotrowskim głośno bo sam się „nagłaśnia ” Pomaga się dla pomagania, a nie dla blasku chwały.

 3. Niech świat zrobi taką akcję jak w 1960 Mossad na Eichmanna. To jest bary proste,są zawodowcy. Złapac zbrodniarza,uśpić,przewieźć samolotem,osadzić,powiesić,spalić isru do wody . Skoro wtedy można to było zrobić to dlaczego nie teraz? Tylko trzeba ludzi z jajami

 4. Masz jeszcze jakieś przemyślenia geniuszu? Może zaczniesz od czegoś prostszego? Np.- doradź miejscowym władzom jak mają załatać dziury w asfalcie, potem zatrzymaj inflację, obniż podatki i cenę ropy. Potem zajmij się planowaniem akcji porwania Putina. Rzeczywiście masz jaja! tylko dlaczego trzymasz je w lodówce?

 5. Kochani. To wspaniale co robimy wszyscy razem! Kazdy pomaga jak moze! Jeden odda cos dla dzieci drugi zrobi kanapki, trzeci zbiera pieniądze! Ale czy naprawde musimy sie lansowac I reklamowac! Pan Marcin z tego folkowiska robi swietna robot ale my wszyscy robimy swietna robot jestesmy druzyna! Druzyna serca! Pan Marcin chyba ma parcie na szklo wieksze niz ja na Monike Belluci ale tam jest takze prezes z NJ mistrz PR I reklamy! On tez ma parcie na szklo! Kochani mniej lansu!!!!!!!

  • Bardzo fajny sposób „lansowania”, gość stracił już kilka tygodni swojego życia, czasu, które mógłby poświęcić na oglądanie TV, rąbanie drewna, picie piwa i zarabiania. Tymczasem niemal cały czas siedzi w magazynie, mało śpi, ryzykuje życie jeżdżąc z transportami na Ukrainę, mobilizuje ludzi medialnie… komentarz pani Igi to typowy komentarz paniusi siedzącej przed monitorkiem i komentującej swoją wyobrażoną rzeczywistość, bez chęci zrozumienia.

   • Moze chce wystartowac na przyszlyvh wyborach? Fakt faster gosciu sie lansuje I swoje folkowisko. Ja pomagam bez slawy! A jak u jego boku widze trgo goscia z NJ to juz wiem ze vhodzi o parcie na szklo! I jeszcze to wymienianie darczynvow z imienia I nazeiska tych z USA! A Polakow co pomagaja to juz nie! Ja z wlasnej kieszeni daje kase I nie potrzebuje slawy ani reklamy na facebooku!!!!! A myslicie kto zalatwil reportaz w nowiny? Co nowiny gazeta same przyjechaly! Hahaha

 6. Putin to jest skończone bydle i taka szmata,że się mieści w pale najstarszego Indianina. Przecież to najbogatszy człowiek świata. Co ci te dzieci winne,masz wszystko,na co ci jeszcze? Ale czekaj bandyto. Pan Bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy. Skończysz jak twoi koledzy po fachu w Norymberdze

 7. Ja jeszcze raz powtarzam. Jaki to jest dla zachodu problem,aby wysłać profesjonalistę i kropnac tego psychopatę? Wiem,wiem że tam ciężko dotrzeć. Ale zawodowiec dotrze. Ma sposoby. Walnąć w łeb i wesołych świąt. Jelcyn jaki był to był ale przynajmniej był spokój. Chyba że świat już nad tym działa. Bo nie ma innego wyjścia. Powinien skończyć jak Mussolini. Najlepiej na Majdanie w Kijowie

 8. Osobiście myślę, że Rosja, jako niedorozwinięte imperium, nie może przeżyć i wybaczyć nam 3 spraw :
  – podboju i zajęcia Moskwy w XVII w (bodajże lata 1610r.-1612r.)
  – podniesienia się po III Rozbiorach (nie udało się zniszczyć naszej kultury a tym samym narodu polskiego)
  – ponowne spuszczenie łomotu Moskwie pod Warszawą w 1920 r. (wyobrażacie sobie minę Lenina, czy Trockiego, na wieść o tej porażce – ja bym chciał zobaczyć te mordy)
  a to że każda władza urabia lud pod siebie to chyba nie trzeba tłumaczyć nikomu,

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here