Nieopodal przejścia granicznego w Budomierzu, a dokładnie miejscowości Krowica Sama w gminie Lubaczów, działa już jeden z punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy.

Zadaniem punktów recepcyjnych jest przyjęcie i obsługa w pierwszym zakresie osób przybywających do nas z Ukrainy. Pomoc udzielana w punktach dotyczy wsparcia prawnego, zalegalizowania pobytu, udzielenie pomocy medycznej oraz zabezpieczenia pod względem spożywczym, sanitarnym i humanitarnym.

Do punktu obsługującego uchodźców, przybywających do naszego kraju przez przejście graniczne w Budomierzu, trafiło już blisko 50 osób, ale sytuacja jest dynamiczna, bo po ukraińskiej stronie przejścia w Budomierzu kolejka oczekujących stale się wydłuża. Do punktu trafiają głównie kobiety i dzieci. Na miejscu pracują m.in. służby mundurowe. W pomoc przebywającym w punkcie osobom, ale także tym, którzy pozostali na Ukrainie, zaangażowali się mieszkańcy naszego regionu. Przez różne organizacje i grupy wolontariuszy prowadzone są liczne zbiórki darów. Do punktu recepcyjnego w Krowicy Samej część darów przywieźli dziś harcerze z lubaczowskiego hufca.

Galeria zdjęć.

13 komentarze

  1. Może redaktor pojedzie na granicę zrobi wywiad i parę zdjęć tym obywatelom Ukrainy koczujacym w luksusowych samochodach po naszej stronienie , a nie mającym zamiaru przekroczyć granicy aby walczyć o Ojczyznę. Przyjechali z głębi Polski, a kilku jest z innych krajów EU..Dzisiaj zadałem im pytanie: – kim jesteście? Odpowiedź jest taka: – Jesteśmy europejczykami! Może to Rosjanie?

  2. A moze by tak w krowicy holodowskiej obok orlika postawic jakis namiot w ktorym mozna bylo by podac ciepla kawe herbate udzielic informacji bo ludzie chca zyc uciekaja matki z dziecmi jak widzialem ze matka z dwojka dwu miesiecznych dzieci stoi na przystanku marznie to serce ściska oczywiscie policja jezdzi straz graniczna rowiez ale maja w dupie stoi to niech stoi jada dalej dobrze ze mieszkancy maja troche wiecej zrozumienia i pomagaja proszę o poruszenie tematu

  3. Szkoda tych ludzi i tego, co ich spotkało. Nie sposób o nich nie myśleć. Cieszęsię, że mogą liczyć na naszą pomoc. I pomyśleć, że do tej pory znaliśmy to z opowieści naszych dziadków, rodziców, z filmów i książek.

  4. Uważam że pomagać jak najbardziej trzeba być otwartym dla kobiet dzieci chorych starców. A pytanie co robią tu mężczyźni którzy mogliby walczyć o swoją ojczyznę. Czy wśród nich nie ma egoistów którzy tyłek w troki jak niebezpieczeństwo zagraża. Chociaż żaden z nich patryjota skoro już zwiał z kraju szukając możliwości wygodnego życia. Mężczyzna broni kraju kobiet dzieci starców i chorych, broni swojego kraju do ostatniej krwi. W innym przypadku to tchórze a nie patryjoci.

  5. Nie oceniajcie pochopnie. A czy my wiemy, jak my w tej sytuacji zachowalibyśmy się, czy też nie okazalibyśmy się „tchórzami”? Lepiej pomyślcie, co zrobić, żeby było lepiej. Nie patrzcie na innych, sami zadecydujcie, co WY możecie zrobić ! Ja zaprosiłam znajomych z Ukrainy/ze Lwowa/ ,jeżeli się zdecydują,to czekamy na nich. Ludmiła

  6. Ooo już widzę że się „miłosierni” mieszkancy powiatu lubaczowskiego uruchamiają. Nawet w sytuacji wojny nie potrafią powstrzymać szczucia na Ukraińców! W niedzielę za to siądziecie w pierwszym rzędzie w kościele i będziecie klepać koronke do miłosierdzia, hipokryci! Poszukajcie w życiorysach, a się dowiecie, że większość z was ma korzenie ukraińskie, cóż specyfika regionu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here