Uwaga! Oszuści „Na koronawirusa”

0

„Na żołnierza WOT” – to jedno z oszustw, które stosowane jest przez przestępców wykorzystujących szerzące się zagrożenie związane z koronawirusem. Podszywają się oni pod żołnierza WOT i wyłudzają pieniądze.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. pixabay.com

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej udzielają wsparcia kombatantom, osobom starszym i przebywającym w kwarantannie poprzez dostarczenie żywności czy leków. Osoby, które są pod ich opieką powinny przekazywać pieniądze na zakupy tylko wtedy, gdy dzwoniły do koordynatora w brygadzie z prośbą o pomoc. Pamiętać trzeba, że żołnierze WOT na lewym ramieniu mają oznakę „Polski Walczącej” wraz z mottem „Zawsze gotowi, zawsze blisko” i oliwkowy beret. Ponadto zawsze możemy sprawdzić ich tożsamość prosząc o okazanie książeczki wojskowej z nazwiskiem i zdjęciem żołnierza.

Z kolei osoby, które są pod opieką ośrodków pomocy społecznej czy instytucji charytatywnych i nie zgłaszały prośby o pomoc, pamiętać muszą, że nikt nie może prosić ich o pieniądze na zakupy.

Zaznaczyć trzeba, że to tylko jedna z nielicznych metod stosowanych przez oszustów. Obecnie na rynku nie brakuje „przedsiębiorców”, którzy chcą się dorobić na ludzkiej tragedii. Przestępcy oferują leki, herbatki, magiczne amulety, zioła mające uchronić przed zakażeniem. Oszuści często też podszywają się pod pracowników banków, urzędów i wysyłają fałszywe wiadomości czy SMSy, że będą szczepionki przeciw koronawirusowi. Nie dajmy się zwieść, korzystajmy tylko z wiarygodnych i sprawdzonych źródeł, a wszelkie próby wyłudzeń zgłaszajmy na Policję.

AH, elubaczow.com

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here