Lubaczów: Znamy szczegóły dotyczące rozbudowy MDK

13

Po naszej wtorkowej (03.10) publikacji dotyczącej rozbudowy Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie pojawiło się sporo komentarzy i uwag w tej sprawie. Nie wszystkim spodobała się koncepcja rozbudowy obiektu. Chcąc uzasadnić potrzebę realizacji inwestycji, władze Lubaczowa wystosowały obszerne oświadczenie oraz zaprezentowały wizualizację wnętrza budynku po rozbudowie.

 

Z tym, że budynek Miejskiego Domu Kultury im. Aleksanda Sas-Bandrowkiego wymaga pilnego remontu, zgadzają się wszyscy. Ze względu na „ciasnotę” obecnego obiektu, zdecydowano się także na jego rozbudowę. Nie wszystkim jednak spodobała się jego koncepcja, dlatego władze miejskie postanowiły uzasadnić realizację tego zadania i wydały stosowne oświadczenie.

Dzięki uzyskanemu dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Miejski Dom Kultury w Lubaczowie zostanie poddany przebudowie. Projekt „Rozbudowa i przebudowa budynku Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie” uzyskał dofinansowanie w ramach działania 4.4 Kultura RPO w kwocie 2.999.149,32 zł, a całkowita wartość projektu to 3.633.224,00 zł. Władze miasta liczą na jak najszybsze podpisanie umowy z Samorządem Województwa..

Budowany na przełomie lat 50-tych i 60-tych ubiegłego wieku budynek, nie spełnia dzisiejszych standardów ani potrzeb. Przeprowadzony 10 lat temu remont nie zlikwidował „ciasnoty lokalowej”, która nadal doskwierała MDK, uniemożliwiając wykorzystanie w pełni potencjału kulturalnego miasta i jego mieszkańców. Dofinansowanie z EFRR w kwocie 501.908,29 zł, pozwoliło jedynie na odnowę i podniesienie standardu pomieszczeń sali widowiskowej wraz ze sceną, sali klubowej oraz istniejących sanitariatów na parterze. Zakupiono nowe kotary dla sceny oraz odrestaurowano krzesła na sali widowiskowej. Warto przypomnieć, że ubiegłym roku, dzięki dofinansowaniu w kwocie 74.883,15 zł ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zainstalowano najnowocześniejszy projektor cyfrowy dla potrzeb kina. Działalność sekcji artystycznych cały czas ogranicza jednak brak miejsca, gdzie mogłyby szlifować swój warsztat. Sala klubowa na parterze i kameralna na pierwszym piętrze są cały czas oblegane.

Obecnie nadszedł czas na kompleksową przebudowę budynku. Koncepcja architektoniczna, jak i projekt rozbudowy, powstały przy współpracy Biura Projektów Inżynierskich PRO-GRESS i rzeszowskiego biura projektowego K+Architekci. Projektanci musieli sprostać wielu oczekiwaniom i wymogom stawianym przez inwestora. Ostatecznie decyzja zapadła, że powstanie budynek czterokondygnacyjny.

Dzięki planowanej inwestycji powstanie 8 nowych, w pełni funkcjonalnych sal przeznaczonych pod działalność artystyczną MDK. Budynek będzie w całości przyjazny osobom niepełnosprawnym. Dostęp do budynku zapewni pochylnia przy wejściu głównym, a dostęp na wszystkie kondygnacje umożliwi winda. Na każdym piętrze znalazło się WC przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oprócz nowych pomieszczeń kasy, szatni czy biurowo-administracyjnych, wygospodarowano także 4 pomieszczenia dla instruktorów MDK, w których będą mogli przygotować się do zajęć z młodzieżą. Cały budynek zostanie wyposażony w instalację wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, łącznie z salą widowiskową.

Na parterze znajdzie się przestronne foyer, klatka schodowa z windą oraz hol i kawiarnia, jako zaplecze sceny widowiskowej. Będzie ona wykorzystywana m.in. do spotkań autorskich z artystami, muzykami, a także dostępna dla widzów przed seansem filmowym czy innymi spektaklami.

Na pierwszym piętrze w miejsce jednej sali kameralnej powstaną aż trzy: sala zajęciowa, plastyczna oraz taneczna. Na drugim piętrze zaprojektowano 2 sale konferencyjne. Sale wykorzystywane będą przez 3 sekcje plastyczne, 3 sekcje taneczne oraz 4 teatralne, a także chór młodzieżowy „Canzone” i dziecięcy „Canzonetta”.

W podziemiach zlokalizowano Małą Scenę (nazwaną roboczo Salą Prób) przeznaczoną do klubowych koncertów muzycznych oraz jako sala prób dla 6 sekcji muzycznych – zespołów młodzieżowych. Drugie pomieszczenie to Sala 4 Kultur, gdzie Młodzieżowa Rada Miasta zorganizuje stałą ekspozycję w ramach projektu „Sztuka pamięci – wielokulturowe dziedzictwo Lubaczowa” realizowanego przy wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego celem jest przywrócenie pamięci o wielokulturowości Lubaczowa wśród mieszkańców miasta. Udostępnione zostaną materiały opracowane w ramach warsztatów: „Dawny Lubaczów – Architektura XX wieku”, „Opowieści wielokulturowe”, a także materiały audiowizualne ze spotkań ze świadkami historii oraz warsztatów filmowych i Video Mapping 3D.

Część wizualizacji wnętrza budynku.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z 13 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

13 komentarze

 1. Wnętrze wygląda dobrze, myślę że rozmieszczenie sal też jest przemyślane i będzie dobrze służyć. Jeszcze jak by pokazali wizualizację z zewnątrz 🙂 Z ciekawości byłem na stronie miasta i jest tylko 1 zdjęcie z zewnątrz tak ładnie uchwycone że widać tylko nowy budynek a nie widać jak się będzie komponować z całością. Myślę że w „mieście” też to widzą 🙂 ale być może liczą na nominację do makabryły.

 2. Cieszy, że władze miasta wreszcie zabrały głos i poinformowały o przebudowie MDK. Może tylko szkoda, że tak późno… Ale nie zamierzam być złośliwy…
  Prosiłbym tylko o wskazanie fragmentu w którym wyjaśniają czemu wybrano tak mało hmm… estetyczny projekt? Nikt, podkreślam nikt, nie próbował polemizować z koniecznością remontu i przebudowy obiektu. Głosy krytyczne, m.in. mój dotyczyły tylko wyglądu zewnętrznego… Więc gdzie wyjaśnienie?
  To jedna kwestia…
  Druga kwestia… Nie zauważyłem nigdzie zdjęć wizualizacji sali kinowej/teatralnej i nie zauważyłem nigdzie słowa na temat remontu tej sali… Za przeproszeniem (nie, nie próbuję się czepiać) większość mieszkańców naszego miasta jeśli już odwiedza Dom Kultury to uczestniczy w seansach kinowych, przedstawieniach teatralnych, lub innych „wydarzeniach”, które odbywają się na „dużej scenie”. To co tam się zmieni? Bo to chyba najbardziej istotne…
  Ktoś może zapyta, „a czego tam brakuje”? No to spróbuję odpowiedzieć… Oczywiście nie mając monopolu na nieomylność… 😉 Ale kto był ten wie…
  Brak jest nowoczesnych foteli, bo te, które są, są tylko odrestaurowane (innymi słowy mają kilkadziesiąt lat) i są super niewygodne. 1,5 h seansu filmowego wymaga naprawdę od oglądających sporej gimnastyki…
  Brak jest nowoczesnego ekranu do wyświetlania filmów, ten który jest, jest tylko lekko odrestaurowany (ma też spoooro lat) i został tylko pomalowany i średnio pasuje do nowoczesnego projektora…
  W kinie brakuje nagłośnienia z prawdziwego zdarzenia i nie można wyświetlać filmów 3d…
  Nie wypowiem się na temat samej sceny, czy spełnia wszystkie wymagania grup teatralnych przyjeżdżających do naszego miasta…
  Przy takim remoncie przydałoby się, żeby cały budynek pochodził z XXI w. i nie powinno się, przynajmniej tak mi się wydaje, pomijać „dosyć” istotnej sali kinowej/teatralnej…

 3. @XL75 ciężko się Ciebie czyta, bo okropne zarozumialstwo wyziera z Twoich wypowiedzi. Taka „wszechwiedza” i prawo do ostatniego słowa w dyskusji. I choć próbujesz zatuszować to żartem, buta i narcyzm przebijają się skutecznie.
  „Prosiłbym tylko o wskazanie fragmentu w którym wyjaśniają czemu wybrano tak mało hmm… estetyczny projekt?” Ociemniały jesteś? Sam nie potrafisz stwierdzić, czy jest taki fragment czy nie? Jaśnie Panu wszyscy powinni służyć?
  Dlaczego wybrano tak mało estetyczny projekt? To nie jest „mało estetyczny projekt”. To jest Twoim zdaniem mało estetyczny projekt!
  Mnie się podoba i nikomu nie każę się tłumaczyć, że mi utrafiono w gust 🙂
  Ani słowem nie odniosłeś się do przedstawionej koncepcji, tylko dalej wyszukujesz dziurę w całym. Jak to miło, pominąwszy łaskawym milczeniem to co pozytywne, wytknąć rzeczy, których podany materiał nie dotyczy.
  MDK ostatnimi czasu mógł swoim wyglądem konkurować jedynie z szopami na drewno. Nie ma tu czego żałować, że przykryje go nowoczesny fronton.
  Fotele na widowiskowej, ekran, nagłośnienie – racja. Może jednak nie wszystko naraz?

 4. Dziękuję Ci Magda za wskazanie moich wrodzonych wad. 😉
  Pomimo tego, że jak to napisałaś „ciężko się mnie czyta”, to wydaje mi się, że zrozumiałaś moją wypowiedź, a to chyba nie najgorzej… 🙂
  Nie przypominam sobie żebym w mojej wypowiedzi kogokolwiek osobiście obraził, za to Ty próbujesz „na całego”… Cóż rozumiem, gorszy dzień, problemy, możliwość anonimowego „dokopania” komuś. Jak Ci to sprawia satysfakcję… Niech Ci będzie…
  Ale wracając do merytoryki… Gdybyś przeczytała początek artykułu to byś pewnie doczytała, że odpowiedź władz miasta miała teoretycznie dotyczyć krytyki projektu… Trochę dziwna ta „odpowiedź” skoro nie ma w niej ani słowa na najważniejszy/jedyny zarzut wyboru „tego” akurat projektu… Więc może stąd moje pytanie czy tylko ja nie zauważyłem odpowiedzi… I to było raczej pytanie retoryczne… 🙂 W takim razie pytanie do Ciebie? Zauważyłaś może taką odpowiedź?
  Po co pisać o konieczności remontu, skoro wszyscy zdają sobie z tego sprawę, a nie odpowiadać na jedyny „zarzut” wybrania akurat tej koncepcji?
  Jak projekt trafił w Twój gust to gratuluję i podejrzewam, że nie jesteś niestety oryginalna i raczej nikt wtedy nie szuka odpowiedzi na pytanie: dlaczego akurat wybrano ten „superaśny” styl… 😉
  Gdybyś przeczytała moje wszystkie posty dotyczące tematu rozbudowy MDK i dowiedziała się, że zgadzam się m.in. z argumentami „ziemilubaczowskiej” w tej kwestii, to dowiedziałabyś się pewnie też czemu mi się nie podoba ten projekt i że mam prawo o tym napisać… Cóż rozumiem, że nie widziałaś takiej potrzeby… Za to postanowiłaś się jednak trochę „poprzezywać”… 😉
  Zwróciłem uwagę na to, że ludzie w naszym mieście najczęściej korzystają z sali widowiskowej i należy się jej remont z prawdziwego zdarzenia… Czy „miasto” nie mogło dopisać zdania, że remontu nie będzie i nikt nawet tej sali „nie dotknie”? Ot i tyle… Po co ta konspiracja i niedopowiedzenia?
  Magda życzę Ci pomimo wszystko miłego dnia i chcę zapewnić, że nie jestem aż tak często „butny i wszechwiedzący”… 😉 Zależy mi po prostu na tym, żeby nasze miasto piękniało i nie odbywało się to na zasadzie „pójścia po najmniejszej linii oporu”, a dla mnie dodanie „dobudówki” nie pasującej stylowo, czy nawet estetycznie do „starej” części budynku na to wygląda… Jeżeli uważasz, że to „buta, narcyzm i wszechwiedza”, to nic na to nie poradzę… Pozdrawiam…

 5. @XL75 mnóstwo słów, zero treści. Mnie „oświadczenie” władz miasta wcale nie wygląda na oświadczenie, a raczej na informację. To pomysł redakcji chyba, aby ten tekst nazwać „oświadczeniem”, a Twój pomysł, żeby odnieść to do Twojej opinii. Powinieneś przy swojej wszechwiedzy wiedzieć, jak wygląda oświadczenie. Ale to kolejny dowód na to, jak lubisz być w centrum uwagi i że wszyscy powinni się z Tobą liczyć 🙂
  Rozumiem, że nie jestem „oryginalna”, bo nie zgadzam się z Twoją opinią na temat projektu 🙂 Wybacz, zacznę cierpieć z tego powodu, albo może nie 🙂
  Niestety Twoim wypowiedziom nie dodaje splendoru fakt, że zgadzasz się z jakąś tam „ziemiąlubaczowską”, specjalistą od dobudówek.
  Podsumowując – niestety moja opinia o Tobie i Twoich wypowiedziach pozostaje niezmienna. Bye!

 6. @Magda… Tyle słów, bo po pierwsze płacą mi za „literówki” i z tego się utrzymuję ;-), a poza tym liczę zawsze na to, że wśród tylu słów uda mi się ukryć moją „wszechwiedzę” (cóż tym razem mi nie wyszło 😉 ), lub ktoś po prostu tego nie doczyta… 😉
  Zauważ, że informacja na stronie miasta pojawiła się dopiero po „krytycznych głosach” mieszkańców miasta… Niektórzy mogli dojść do wniosku, że może władze miasta wreszcie chcą się „wytłumaczyć”… Dziwne? Tak się dzieje w demokratycznych państwach… Masz wątpliwości?
  Widzisz gdybym chciał być w centrum uwagi to pewnie używałbym swojego imienia i nazwiska, albo zamieszczał na okrągło moje „wszechwiedzące” uwagi do każdej wiadomości… 😉 Cóż najwyraźniej nie nadążam… 😉
  Proszę doczytać w jakim kontekście użyłem w stosunku do Ciebie słowa „oryginalna”… 🙂 Nikomu nie zamierzam odbierać prawa do krytyki, bądź popierania różnych spraw, tylko żeby były one czymś poparte… Ogólnie to się chyba nazywa dyskusja i wydaje mi się, że niekoniecznie wiąże się z obrażaniem innych… 😉
  A że akurat w tej kwestii poparłem „ziemięlubaczowską” to chyba tylko potwierdza to co przed chwilą napisałem… 🙂
  Na koniec @Magda… Jeżeli już uzgodniliśmy stanowisko, że uważasz, że jestem „butny, narcystyczny, wszechwiedzący i lubię być w centrum uwagi”, a ja przyznaję się do winy i biję się w pierś, to może bez tych przydługich wstępów będziemy mogli przejść do merytorycznej wymiany zdań, a nie do wymiany „uprzejmości”… 😉 Aha… Rozumiem, że na randkę nie mam co liczyć? 😉
  Pozdrawiam

 7. Zapomniałeś XL75 że jeszcze starosta się przed tobą nie wytłumaczył za bieżnie na LO i że nie skonsultował tego boiska. Taka rada, startuj w wyborach razem z ziemialubaczowska, zbudujecie synagogę za 100 mln, ze złotymi kiblami i bieżnią dookoła. I konsultuj kształt sedesu na tym forum. POMOŻEMY!

 8. Drogi @nicku być może nie zauważyłeś, ale to nie jest wiadomość o rozbudowie boiska przy LO… 🙂
  Złośliwość możesz sobie darować, bo świadczy tylko i wyłącznie o Tobie, i gdybyś miał wątpliwości nie świadczy dobrze…
  Rozumiem, że mamy dyktaturę i nie może mi się coś nie podobać i nie mogę się dowiedzieć dlaczego wygrał taki, a nie inny projekt i gdzie go można było wcześniej (czyli przed otrzymaniem dotacji) zobaczyć? Czyli według Ciebie muszę być przynajmniej radnym żeby się dowiadywać o tego typu sprawach?
  @nick proszę mi wskazać mój komentarz związany z obudową synagogi, albo z „wystrojem” toalet… Bo ja sobie jakoś nie przypominam… Jeżeli masz problemy z rozróżnieniem osób piszących, albo z treścią komentarzy proponuję przeczytać je powoli jeszcze raz, a nie denerwować się niepotrzebnie w tak miarę ładne sobotnie popołudnie…
  A tak ogólnie… Niestety przeszkadza mi, że wiele decyzji w Lubaczowie i powiecie jest podejmowanych bez żadnych konsultacji i obowiązkowo mamy być za nie wdzięczni i broń Boże nie wolno ich podważać no i oczywiście mieć wątpliwości… Dziwne?

 9. A czy ktokolwiek z was zagłębił się troszkę w temacie przetargu na rozbudowę i przebudowę MDK, zachęcam strona chyba 11 przetargów inwestycyjnych na stronie UM. Skąd się wzięła magiczna kwota 85000 na realizację inwestycji gdy najniższa oferta byla minimalnie większą no i przetarg został ładnie mówiąc unieważniony. A już w budżecie na 2017 rok uchwalono rezerwę celowa na modernizację MDK tylko 50 000 ciekawe czy tylko kosztowało opracowanie? Czy ktos wie czy aby nie zapłacono więcej jak pierwotnie zakładano?…. Pozostawiam do myślenia. Z innej bajki za wygląd możemy śmiało powiedziec, że to wina włodarzy bo to oni ostatecznie decydują czy im się podoba czy nie. A co do ich pojęcia o estetyce, lub urbanistyce, to śmiem wątpić.

 10. Wspaniale sie Was czyta, ej seriooo.
  Jak juz kazdy swoje 3gr dorzuca to ja tez chce.
  MOIM ZDANIEM..
  kazdy ma swoje gusta, jest ich tyle ile osob.. wiec jesli kazdy by mowil ten projekt mi sie podoba a tamten nie to do dzisiejszego dnia ani jedna cegielka nie zostala by ruszona. Ktos wybral taki projekt i tyle, czyms zapewne sie sugerowal. Moim zdaniem jest ok. Czy nie estetyczny ? Raczej watpie. Wyglada na nowoczesny podobnie jak Bank a rynku, miasto idzie do przodu.. zauwazaja to i doceniaja osoby przyjezdne. Racja jest i w moim przekonaniu ze jesli chodzi o wnetrze to powinno skupic sie spora uwage na sali widowiskowej poniewaz seanse i wystepy odbywaja sie wlasnie tam i najwieksza ilosc osob bedzie przebywac wlasnie tam. Tamtejsze krzesla? Racja.. sa tragiczne, niewygodne.. jednak tu zgodze sie z pania Magdą ze nie da sie zrobic wszystkiego na raz gdyz nie miastem ociekajacym zlotem. Mysle ze z czasem zmienia sie te dosc znaczace detale.
  Wspaniale ze powstalo wiecej sal zajeciowych. W mlodszych latach sama uczeszczalam na zajecia w MDK, odlamek deski na scenie wbil mi sie w stope hehe takze ta scena mysle ze juz teraz spelnia wszystkie wymogi. Zajecia byly na wifowiskowej bo nie bylo miejsa innego, a teraz to sie zmieni 🙂
  Przebudowa to rewelacyjny pomysl.. mimo ze nikt nie pytal mnie o wyglad, rozmieszczenie.. o kolory scian i dodatkow, to calym sercem jestem ZA.
  Kolego.. a moze to otoczenie nie pasuje do budynku.. a nie odwrotnie? Pora odswiezyc to Miasto i rozwinac. Moim zdaniem budynek na miare XXI w.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here