Miejski Dom Kultury w Lubaczowie będzie rozbudowany

32

Zarząd Województwa Podkarpackiego zdecydował o przekazaniu dodatkowych 14 mln zł na dziedzictwo kulturowe Podkarpacia. Dzięki tym środkom Miejski Dom Kultury im. Aleksandra Sas-Bandrowskiego doczeka się kompleksowego remontu i rozbudowy.

Ponad 14 mln złotych trafi do podkarpackich gmin, parafii i instytucji kultury na inwestycje związane z ochroną środowiska naturalnego i dziedzictwa kulturowego. To efekt przyjęcia przez Zarząd Województwa Podkarpackiego uchwały w sprawie wyboru projektów z listy rezerwowej w ramach działania 4.4 Kultura Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020 – informuje w komunikacie Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego.

Na liście rezerwowej znalazło się 7 projektów, a wśród nich „Rozbudowa i przebudowa budynku Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie” o wartości 3,63 mln zł, z dofinansowaniem 2,99 mln zł.

Decyzja zarządu została podjęta w związku z wyrażeniem zgody przez Ministerstwo Finansów na zaciągnięcie zobowiązania powyżej dostępnej alokacji w działaniu 4.4 Kultura. Mając to na uwadze oraz pulę środków pozostałą do rozdysponowania w ramach działania, zarząd zdecydował o dofinansowaniu projektów z listy rezerwowej.

Koncepcję rozbudowy przygotowało lubaczowskie Biuro Projektów Inżynierskich Pro-Gress. Na chwilę obecną nie jest jeszcze znamy termin rozpoczęcia prac.

reklama
Ten baner wyświetlono 409 917 razy.

32 komentarze

 1. Wygląda to kiczowato, takie dobudówki, gdzie z boku widać inną architekturę to paranoja i sen z serii architekt płakał jak projektował. Zamiast zrobić bryłę architektonicznie kompatybilną, to się niejako maskuje syfa. Śmieszne, a dla osób, które pozwoliły na taki projekt, to powód do określenia – człowiek ze wsi wyjdzie, ale wieś z człowieka nigdy, takie dobudówki to są na wsi przy stodołach albo oborach. Śmiało można powiedzieć, że będzie to obiekt do obśmiewania, sam chętnie na kwejka go wrzucę 😀
  Ziemia Lubaczowska powinna się rozwijać… pięknieć… ale geniusze robią na złość i ich widać celem życiowym jest zrobić z Lubaczowa kicz na kółkach ze wstążkami. Zamiast rozbudowywać gruchota, to trzeba było go odnowić, a na przeciw wystawić zrekonstruowaną synagogę lubaczowską, od razu Lubaczów zyskałby zabytek ściągający turystów, a obiekt jak w Cieszanowie czy Wielkich Oczach mógłby służyć do celów kulturalnych.
  Widać lubaczowską miałkość i brak kreatywności, szkoda, niestety, tak nigdzie nie zajedziemy, co najwyżej do większego wyludnienia regionu.

 2. Ta przybudówka kojarzy mi się jednoznacznie z Ukrainą. Byłem około rok temu „za miedzą” i tam właśnie widać domy/dworki i takie przybudówki tylko na ich możliwości. Tylko nie wiem czyja to zasługa czy inwestora bo uparł się że chce coś nowoczesnego żeby później na folder wrzucić czy może biura projektów któro nie podeszło do tematu całościowo/kompleksowo tylko wrzuciło jakiś nowy „standard” i dokleiło do tego co już jest. Jak się dłużej zastanowić to tak jest w mieście zamiast jakiejś całościowej wizji miasta mamy tylko projekty/projekciki na działkę a nie na miasto. Tylko później trochę wstyd przed znajomymi że w „mieście” nic nie ma i trzeba jeździć po powiecie żeby cokolwiek pokazać.

 3. @jj o to właśnie chodzi, brak ogólnej wizji rozwoju miasta, tylko losowe projekciki, jak ślepy, któremu się kulka trafiła, bo się na niej wywalił 😀

  powyższy krytykanci widać z Chotylubia, czy Czaplaków, gdzie bajerancka dobudówka przy drewnianej chatce sąsiada powala z nóg 😀 To jest to samo z MDK, dobudówka na miarę „naszych” możliwości, jak w filmie, To jest miś na miarę naszych możliwości 😀 – warto to pooglądać, bo zalatuje w Lubaczowie absurdem PRLu – https://www.youtube.com/watch?v=uPZj1p_smCA

  Gdyby w Lubaczowie odbudować synagogę, która miała by walory muzealne, np związane z lubaczowskimi żydami, w innym pomieszczeniu galeria sztuki dla lubaczowskich artystów, in np sala regionalna z prezentacjami lubaczowskiej ziemi rarytasów. Tymczasem nie, bo to żydki, a po co komu galeria itd. A po to, by w końcu Lubaczów stał się miastem, a nie wielką wsią, gdzie największe rozrywki to rynkowe festyny i dobudówki ze szła i plastiku w resztkach zabytkowej architektury, która ma jeszcze jakieś walory.

 4. Zawsze jak pojawia się jakiś projekt to ożywiają się eksperci z widłami w herbie, co w d… byli i g… widzieli ale mają pełne gęby rad i złotych pomysłlów. Oczywiście lżą wszystko i wszystkich bo oni wiedzą najlepiej. Tyle że nikt ich nie pyta.

 5. @mieszkaniec – ty to na pewno masz widły w herbie i pewnie wiele razy poza Lubaczowem nie byłeś i na żywo modernistycznej architektury niewiele widziałeś, a już tym bardziej zabytkowej. W miastach zarządzanych NORMALNIE są specjalne przepisy, które zabraniają niszczyć wizualnie centra miast, pod karą wysokiej grzywny nakazuje się utrzymywać styl architektoniczny regionu i okresu. Tak zarządzane są nawet takie miasteczka jak Puck, ale widać Lubaczów bardziej ciąży ku trendom na Ukrainie, niż na zachodzie, gdzie dba się o każdy najmniejszy element o unikalnym walorze.
  Tu nie chodzi o to czy ktoś wie coś lepiej czy gorzej, tylko na pierwszy rzut oka normalnie myślący człowiek z jakimiś minimalnymi horyzontami wykpi ten projekt. To nie będzie chluba dla Lubaczowa, tylko powód do obśmiania.
  Oczywiście projektu nie da się już zatrzymać, ale twórcy i pozwalający na to, będą się musieli zmierzyć ze swoim babolem.

 6. @ja – architektem nie jestem, ino estetą. Zamiast rozbudowywać w dziwaczny sposób budynek, lepiej postawić po drugiej stronie nowy. Natomiast jak już musi być rozbudowa, to idealnym pomysłem było by zrobienie z tego szkła betonu i plastiku kopię obecnego frontu, to byłby dopiero dizajnerski hit. Albo kopia jakiegoś szkła z Huty Kryształowej, to miało by walory lokalne. Można wymyślić masę unikalnych kształtów i frontów kompatybilnych ze starym obiektem. Natomiast tutaj mamy na pewno kopię czegoś z innego miejsca, z lekką modyfikacją. Takich obiektów jest na pęczki, tylko zmieniają wymiary, by się zmieściło na miejscu. Nie widać w tym projekcie żadnej inwencji twórczej, tylko rozwiązanie siłowe, wciśnięcie trójkątnego klocka w kwadratowy otwór. Jak mówią janusze budownictwa: przejdzie, ja w tym mieszkał nie bede. Ważne by minimalnym nakładem sił zgarnąć jak najwięcej kasy.

 7. Popieram „ziemialubaczowska”… Projekt na „dobudówkę”? Gdzie sens, gdzie logika?
  Jeżeli budujemy coś na dziesiątki lat, to ma to wyglądać. Wyjścia są dwa, albo całkowicie wyburzyć Dom Kultury (tzn. zostawić chociaż kawałek ściany, żeby dotacja z UE przeszła), albo postawić Dom Kultury w innym punkcie miasta np. na miejscu Starego Handlowca i wszystkich pawilonów ciągnących się do małego targu. Wreszcie ta część centrum będzie jakoś wyglądać…
  Przy okazji coś trzeba w końcu zrobić z małym targiem… W tym miejscu w tych czasach jest już nie na miejscu…

 8. Kolejne władze lubaczowskie zostawiają za sobą ciekawe rozwiązania topiąc kolosalne pieniądze ze znikomym efektem, to dlatego Lubaczów rozwija się w tempie ślimaczym. Teraz mamy przykład inwestycji 3,5 milionów!!!!!! w remont i dobudówkę 😀
  Za 3,5 mln spodziewam się czegoś co mnie rozwali na łopatki z podziwu, niestety tutaj jest rozwalenie śmiechem.

  Trudno uwierzyć w to, że na to pójdzie aż tyle kasy, jak tam kibla ze złota nie będzie, fotokomórek, marmuru z Peru i drewnianych elementów z drzewa licytowanego na aukcjach w Oleszycach, a nie sosny z wyłomów, to trudno się dziwić temu, że region się wyludnia, skoro tak grubą kasę ładuje się w takie absurdy.

 9. Nie ma to jak osobiste wycieczki i obrażanie innych zamiast merytorycznej odpowiedzi. Uprzejmie informuję iż istnieje coś takiego jak partnerstwo publiczno-prawne więc nikt nie chce burzyć cudzej własności. Każdy może mieć własną opinię odnośnie projektu wg mnie oraz kilku przedmówców projekt jest słaby. A dyskredytowanie opinii przez osobę która „wszędzie była i wszystko widziała” jest nie na miejscu. Włodarze zrobią i tak jak chcą a być może projektu też już zmienić nie wolno. Ta inwestycja też nie zmienia faktu że nie ma pomysłu na miasto od bardzo dawna i podejrzewam że jeszcze długo tak pozostanie.

 10. A co to jest „partnerstwo publiczno-prawne” bo pierwsze słyszę 🙂 Co to ma do burzenia prywatnej własności? A czy „przedmówcy” zainteresowali się na czym będzie polegała przebudowa? Co zyska MDK? No to przeciez nieważne co nie? „Estetom” nie podoba sie bryła i to juz powód do dyskredytowania całej inwestycji. Nie dziwię się, że im ktoś przyłożył!

 11. Dzień dobry.
  Drogi „mieszkańcu” jak widzę jesteś wielbicielem Francji, a dokładnie jej prezydentów. 😉 Test „o straceniu okazji żeby się nie odzywać” świadczył, najdelikatniej mówiąc, o braku kultury prezydenta Chiraca i też świadczy nie najlepiej o Tobie (w dodatku ten tekst obrażał nasz kraj). Odnoś się może jednak do wypowiedzi, a nie skupiaj się na obrażaniu. Z „tonu” Twojej wypowiedzi każdy może wywnioskować, że należysz do kręgu osób, którym zależy na „tym” dokładnie projekcie, innymi słowy jesteś albo pracownikiem firmy tworzącej projekt, albo urzędnikiem odpowiedzialnym za projekt. Cóż… projekt wizualnie jest bardzo słaby, by nie powiedzieć kiepski i z tego co pamiętam, mamy jeszcze prawo wyrazić w tym kraju swoją opinię na ten temat, zwłaszcza, że chodzi o publiczne pieniądze…
  A konieczność zainteresowania się „zapleczem” rynku nie może być odkładana na „świętego Dygdy” i władze miasta muszą kiedyś coś z tym zrobić…
  Drogi „ja” czy zauważyłeś, żeby ktokolwiek na tym forum podważał sens ogólnej przebudowy MDK? Czytaj najpierw komentarze, a dopiero później unoś się świętym oburzeniem. Remont, przebudowa, wybudowanie od nowa, przeniesienie MDK jest konieczne i oczywiste i nikt z tym nie dyskutuje. Tutaj poruszana była tylko kwestia kiepskich walorów estetycznych i ewentualnie ogromnych pieniędzy, które pochłonie przebudowa, a których na zewnątrz zupełnie nie widać…

 12. „Z „tonu” Twojej wypowiedzi każdy może wywnioskować, że należysz do kręgu osób, którym zależy na „tym” dokładnie projekcie, innymi słowy jesteś albo pracownikiem firmy tworzącej projekt, albo urzędnikiem odpowiedzialnym za projekt.”
  Cóż za śledcza przenikliwość. Zmartwię cię @XL75. Nie jestem nikim z tych kręgów. Jestem zwykłym mieszkańcem miasta, któremu nie podobają się opinie od ludzi z bagien za lasem. Nie warto z wami gadać ot i wszystko. Wypisujcie dalej te swoje „mądrości”. Kogo one obchodzą??

 13. Kończąc powoli pisanie w tym wątku i robiąc tym samym ukłon w stronę „ja”, w końcu pisanie z bagien za lasem jest nieco uciążliwe 😉 (a propos, nie pisałem o Tobie, w kwestii interesu związanego z projektem tylko o „mieszkańcu”, no chyba, że Nim też jesteś)…
  Zastanawia mnie jeszcze jedna kwestia, gdzie wcześniej czyli przed otrzymaniem dotacji można było obejrzeć ten projekt? Chodzi mi o jakąś ogólnie dostępną stronę, gazetę itd. Bo to chyba nie chodzi o to żeby jak w przypadku naszego rynku wyciągnąć projekt w ostatniej chwili „z kapelusza” (tak zrobił pan Zając, wystawiając swój własny projekt, a nie ten co wygrał w konkursie) i ogłosić dostaliśmy pieniądze i macie się wszyscy cieszyć i być wdzięczni, bo „załatwiliśmy” (myślę, że kolejny raz zawdzięczamy „coś” pani poseł Schmidt-Rodziewicz)…
  Cieszy remont Domu Kultury, bo był bardzo potrzebny, ale w demokracji jednym z kluczowych haseł jest bodajże „transparentność”… Czy była zachowana? Nie na papierze, ale w rzeczywistości… Czyli mieszkańcy mogli się wcześniej wypowiedzieć na temat projektu? Bo w Lubaczowie chyba niecodziennie projektuje się nowe budynki użyteczności publicznej… Ale co ja tam wiem…

  Tak na marginesie… Naszemu miastu przydałaby się „wizja” do której ma dążyć…
  Wygląd rynku, przebudowa zaplecza, remont kamienic, zabudowa centrum… Na początku, jak to za dużo, niech dotyczy chociażby ścisłego, historycznego, że się tak wyrażę centrum, bo bałagan komunistyczno-wolnościowy (czyli po 1989 r.) jest straszny… Wszystko budowano i przebudowywano po 1945 r. bez ładu i składu…
  Tak, tak… Marzenia…

  Na koniec offtop… Z serii poszukiwany, poszukiwana…
  Gdzie jesteś Użytkowniku dawnego forum lubaczowskiego, usuniętego na rozkaz pana Zająca – bodajże „lubaczow01″… Czemu się już nie udzielasz?
  Mam nadzieję, że w Twoim przypadku nie obowiązuje zasada „punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”…
  Pozdrawiam

 14. obecny MDK się najwyrazniej rozpada – pęka z każdej strony – remont i rozbudowa aż się prosi. Po rozbudowie w końcu znikną problemy z salami, które są wiecznie oblegane przez odbywające sie zajęcia. myślę że zbędne są gadnia „lubaczowskich ekspertów” za dychę co wiedzą najlepiej w każdej sprawie.

 15. Borys, widać mało się interesujesz miastem, i zjesz co podadzą. Przez takie podejście społeczności władza od zawsze lubaczowianom robi koło tyłka, czyli zasadniczo nic nie robi, tylko zbiera okazje. W mediach nawet miejskich powinna być przed zrobieniem projektu przedstawiona wizja, nie było, i mamy najmniejszą linię oporu… za 3,5 MILIONA ZŁ !!!!!

 16. W związku z komentarzami publikowanymi na różnych stronach internetowych przez użytkownika posługującego się nickiem @ziemialubaczowska, Zespół Redakcyjny Gazety Mieszkańców Powiatu Lubaczowskiego „Ziemia Lubaczowska” oświadcza, że nie są to komentarze pisane w naszym imieniu. Zwracamy się też z prośbą o zmianę nicku, gdyż może być to mylące w odbiorze dla naszych Czytelników.

 17. A czy ktokolwiek z was zagłębił się troszkę w temacie przetargu na rozbudowę i przebudowę MDK, zachęcam strona chyba 11 przetargów inwestycyjnych na stronie UM. Skąd się wzięła magiczna kwota 85000 na realizację inwestycji gdy najniższa oferta byla minimalnie większą no i przetarg został ładnie mówiąc unieważniony. A już w budżecie na 2017 rok uchwalono rezerwę celowa na modernizację MDK tylko 50 000 ciekawe czy tylko kosztowało opracowanie? Czy ktos wie czy aby nie zapłacono więcej jak pierwotnie zakładano?…. Pozostawiam do myślenia. Z innej bajki za wygląd możemy śmiało powiedziec, że to wina włodarzy bo to oni ostatecznie decydują czy im się podoba czy nie. A co do ich pojęcia o estetyce, lub urbanistyce, to śmiem wątpić.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here