Marcin Szuta z Łukawca wśród najlepszych geodetów w Polsce

14

Marcin Szuta z Łukawca, dzięki zdaniu państwowego egzaminu i uzyskaniu wysokich uprawnień, znalazł się w gronie najlepszych geodetów w Polsce. Teraz wraz z biznesowym partnerem Szymonem Ozimkiem z Oleszyc mogą obsługiwać największe inwestycje w regionie.

Fot. Archiwum prywatne Marcina Szuty.

Zdając ten egzamin wykazać się trzeba ogromną wiedzą i sporym doświadczeniem. W 2016 roku w całej Polsce sprawdzian ten zaliczyło 17 osób, a w 2015 – 28. W tym roku, w połowie lutego, przystępując do egzaminu państwowego Marcin Szuta z Łukawca otrzymał geodezyjne uprawnienia zakresu 4 – „Geodezyjna obsługa inwestycji” i jest pierwszym geodetą w powiecie lubaczowskim z tym zakresem uprawnień.

W połowie lutego w Warszawie Marcin Szuta przystąpił do egzaminu państwowego, który składał się z 3 etapów. Pierwszym była część testowa – wielokrotnego wyboru, składająca się z 60 pytań z zakresu wiedzy prawa geodezyjnego, kartograficznego i budowlanego oraz znajomości m.in: Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, Kodeksu postępowania administracyjnego, Kodeksu Cywilnego, Kodeksu postępowania karnego, znajomości 52 Ustaw i 61 Rozporządzeń. Drugi etap to egzamin opisowy składający się z trzech pytań z zakresu aktów prawnych, znajomości Polskich Norm Budowlanych, m.in. „Konstrukcje stalowe budowlane”, czy „Metody pomiarowe w budownictwie” oraz wytycznych technicznych obowiązujących w budownictwie. Ostatni etap składał się z egzaminu ustnego. Tutaj aspirant wykazać się musi przed komisją znajomością instrukcji technicznych oraz wiedzy akademickiej z literatury technicznej. Obecnie w 2017 roku uprawnienia z zakresu 4 uzyskał tylko mieszkaniec Łukawca Marcin Szuta i jeden z geodetów ze Śląska.

Marcin Szuta prowadzi własną firmę Geo-construction, która zajmuje się głównie geodezyjną obsługą obiektów inżynieryjno-mostowych wykorzystując posiadane doświadczenie przy realizacji tego rodzaju inwestycji. Inżynier z Łukawca pochwalić się może doświadczeniem zdobytym na budowach w całej Polsce. Od 2010 roku do 2015 pracował m.in. przy budowie Galerii Plazy w Zgorzelcu, słynnych ekranach półtunelowych w Warszawie, budowach mostów, estakad czy wiaduktów w Kielcach, Zduńskiej Woli, Rzeszowie, Przemyślu oraz w Korczowej, a także przy innych projektach na Podkarpaciu. Dodatkowo zajmował się obsługą budowy szybów windowych oraz kontrolą pionowości budowli wysmukłych.

Uprawnienia zawodowe z zakresu 4 Marcinowi Szucie dają możliwości wykonywania prac przy dużych inwestycjach budowlanych, gdzie jest wymagany nadzór inwestorki, przy obsłudze budowy skomplikowanych budowli czy drogach oraz pełnienie funkcji inspektora nadzoru z zakresu geodezji i kartografii.

– Teraz możemy (razem z Szymonem Ozimkiem z firmy GEOS – red.) samodzielnie realizować wszelkie prace budowlane w całym kraju. Pierwszą realizacją jaką chcielibyśmy wykonać w naszym powiecie to generalna geodezyjna obsługa trzech obwodnic. W Polsce jest to rzadko spotykane, zwłaszcza w takich małych powiatach, że lokalna firma jest w stanie samodzielnie zapewnić pełną obsługę takiej budowy – tłumaczy Marcin Szuta.

AH, elubaczow.com

reklama
Ten baner wyświetlono 1 933 162 razy.

14 KOMENTARZE

  1. Czy to jest artykuł sponsorowany? Rozbawił mnie do lez !!! Autor powinien przede wszystkim sprawdzic informacje o ktorych chce napisac. Z całym szacunkiem ale tytuł zdecydowanie nieadekwatny do osiągnięcia Wynika z tego ze w powiecie lubaczowskim sa najlepsi geodeci w Polsce-a tego nie neguje. Sporo uprawnionych rowniez z innych zakresow.
    A tytułowemu bohaterowi artykułu serdecznie gratuluje. To rzeczywiście spore osiągnięcie OSOBISTE i na pewno bardzo przydatne w kreowaniu kariery zawodowej. Życzę wielu sukcesów, a przede wszystkim wielu zleceń. Pozdrawiam

  2. Widocznie autor (elubaczów) artykułu uznał że warto wspomnieć o firmie GEOS, poza tym to największa firma geodezyjna w Lubaczowie i taka prawda. Cały artykuł ma charakter pozytywny wiec dziwie się ludziom którzy negatywnie to komentują – widocznie szkoda im, albo są z firm konkurencyjnych hihihi 😀 (wiec naturalnie trzeba pisać źle 😀 ) . Same osiągniecie jest pozytywnym zjawiskiem wiec brawo dla Marcina 😀 i ja również tak jak wyżej życzę dużo zleceń na tą 4 ( może basem w Lubaczowie )

  3. skąd w tym chorym narodzie tyle zawiści? niech spróbuje jeden czy drugi konus zrobić te uprawnienia to zobaczy, ile jest wart miernota komentujący złośliwie czyjeś sukcesy.Z mojej strony gratulacje dla geodety i także dla redakcji, że promujemy pozytywy a nie tylko patologie – tak trzymać – pokazujmy co dobre u nas!!!

zostaw odpwiwedź

Please enter your comment!
Please enter your name here