Obwodnica Lubaczowa oficjalnie otwarta

10

W piątek (24.01) oficjalnie otwarta została obwodnica Lubaczowa, którą kierowcy mogą poruszać się od ponad miesiąca. W uroczystości wzięła m.in. minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

Początki projektowania trasy obwodnicy Lubaczowa sięgają wiosny 2013 roku, kiedy to w naszym mieście rozpoczęły się konsultacje społeczne w sprawie przebiegu jej trasy. Był to początek protestów m.in. mieszkańców osiedla Mazury, przez przebiega trasa. Protesty nie pomogły, a inwestor rozpoczął procedury w celu realizacji inwestycji. Pierwsze prace budowlane rozpoczęły się latem 2018 roku i nie zostały przeprowadzone bez kłopotów. W sierpniu Pracownia Archeologiczna „In Situ” Radosław Czerniak odkryła tu pochodzącą prawdopodobnie z okresu wczesnego średniowiecza półziemiankę oraz piec ceramiczny mogący pochodzić z VI-VIII wieku. Z kolei w maju 2019 roku część budowanej obwodnicy znalazła się pod wodą. Prace udało się jednak zakończyć i tuż przed świętami Bożego Narodzenia ubiegłego roku kierowcy mogli już poruszać się nową drogą.

Koszt budowy obwodnicy wyniósł prawie 35 mln zł, z czego blisko 29 mln zł to unijne dofinansowanie. Wykonawcą inwestycji była firma Strabag. Wraz z obwodnicą wybudowano m.in.: skrzyżowania, ronda, czteroprzęsłowy most na rzece Lubaczówka i chodniki dla pieszych.

W piątek (24.01) miało miejsce uroczyste otwarcie obwodnicy, w którym uczestniczyli m.in. między innymi: Małgorzata Jarosińska Jedynak – minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Lucyna Podhalicz – Wicewojewoda Podkarpacki, Zenon Swatek – starosta powiatu lubaczowskiego, Krzysztof Szpyt – burmistrz miasta Lubaczów, Wiesław Kapel – wójt gminy Lubaczów, Piotr Miąso – dyrektor Podkarpackiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Rzeszowie oraz przedstawiciele wykonawcy inwestycji.

Obejrzyjcie relację video.

10 komentarze

  1. Czy ktoś prowadził jakieś wyliczenia na temat ruchu w Lubaczowie i zrobi je teraz ponownie aby zmonitorować jak „obwodnica” odciążyła miasto? Ukraińcy i tak będą jeździć do miasta na zakupy a ciężki transport i tak nie jedzie na Budomierz. Może mnie oświecicie ale według mnie najgorzej wydane 35 baniek chyba w województwie. Już lepiej jakby była obwodnica w stronę Werchraty i Hrebennego… Nie wspomnę że za taką kwotę można było zrobić zapewne 20-30 kilometrów w stronę Jarosławia, albo całą drogę do Horyńca.

  2. Najwyższy czas pomyśleć ( a właściwie wykonać) o drodze łączącej Lisie Jamy i sąsiednie miejscowości z Młodowem , (Karolówką, Zakąciem, Borową Górą, trasą na Horyniec, itp.) To raczej ewenement by dwie miejscowości oddalone właściwie od siebie o ok. 1,5km. nie miały bezpośredniego połączenia drogowego. Tym bardziej, że aby tego dokonać wystarczy ok . 700 m asfaltu,( w tym ok. 300m po nowym gruncie, bo od Zakącia do Kopanki gruntowa droga istnieje) łączącego np. drogę od mostu dawnego Kółka Rolniczego w Lisich Jamach z z asfaltem na osiedlu Młodów Zakącie. Ten krótki odcinek pozwoliłby skrócić drogę z kierunków Młodów, Basznia, Horyniec – Ostrowiec, Lisie Jamy, Budomierz o ok. 6 km, bez potrzeby przeciskania się przez centrum Lubaczowa.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here