Lubaczów: Tereny inwestycyjne przy ul. Technicznej w mieleckiej strefie ekonomicznej

6

Tereny inwestycyjne zlokalizowane przy ul. Technicznej w Lubaczowie i powstały tam niedawno Park Przemysłowy zostały włączone do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EuroPark Mielec. Sprawa nabrała tempa dzięki interwencji poseł Anny Schmidt-Rodziewicz z Prawa i Sprawiedliwości.

Fot. inwestycje.lubaczow.pl
Fot. inwestycje.lubaczow.pl

O włączenie terenów inwestycyjnych zlokalizowanych przy ul. Technicznej w Lubaczowie do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EuroPark Mielec władze miejskie zabiegały od początku roku. Formalny wniosek w tej sprawie został złożony w SSE EuroPark w lutym br., a następnie, po skompletowaniu dokumentacji 14-stu innych lokalizacji, w połowie czerwca trafił do Ministerstwa Rozwoju. Później niestety utknął w ministerialnych gabinetach i mimo licznych interwencji wnioskodawców, sprawa nie ruszyła do przodu.

– Do października br. nie mieliśmy pozytywnych informacji dotyczących prac nad wnioskiem. Wszelkie kontakty, bezpośrednie wizyty władz i pracowników Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza strefą, w Ministerstwie nie przynosiły pożądanego efektu – mówi Paweł Głaz, który odpowiada za kontakty z inwestorami w lubaczowskim magistracie.

Władze miejskie zwróciły się więc z prośbą o interwencję do poseł Anny Schmidt-Rodziewicz (PiS). Ta oprócz tego, że złożyła oficjalną interpelację w tej sprawie, interweniowała także bezpośrednio u wicepremiera Mateusza Morawieckiego. W tym momencie sprawa nabrała tempa, a ministerstwo rozpoczęło procedurę legislacyjną, której efektem jest Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 22 października, rozszerzającego strefę mielecką, m.in. o tereny Parku Przemysłowego w Lubaczowie.

Przypomnijmy, że w pełni uzbrojone tereny inwestycyjne i Park Przemysłowy Lubaczów powstały na zapleczu ul. Technicznej, dzięki projektowi zrealizowanemu w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013. W ostatnim czasie gruntownej przebudowy doczekała się także sama ulica Techniczna oraz przygotowano szereg ulg dla przyszłych inwestorów. Włączenie tych terenów do Specjalnej Strefy Ekonomicznej EuroPark Mielec będzie kolejnym atutem przy ich poszukiwaniu.

Wizualizację terenów można zobaczyć na stronie inwestycje.lubaczow.pl.

Władzom miejskim szczególnie zależy na czasie, bo do chwili włączenia terenów do SSE, zobowiązały się nie zbywać tych gruntów, mimo zainteresowania potencjalnych nabywców. Ci, będą mogli liczyć z kolei na preferencyjne warunki zniżek strefowych, ponieważ intensywność pomocy publicznej w województwie podkarpackim osiąga najwyższy wskaźnik w kraju i wynosi maksymalnie do: 50 % dla dużych przedsiębiorstw, 60 % dla średnich przedsiębiorstw i nawet 70 % dla małych przedsiębiorstw.

Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec to najstarsza specjalna strefa ekonomiczna w Polsce, powstała w 1995 roku. Obejmuje grunty o powierzchni ponad 1,36 tys. ha, w województwach: lubelskim, małopolskim, podkarpackim, śląskim i zachodniopomorskim. Zarządzającym strefą jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

6 komentarze

  1. po pierwsze na stronie sejmu ani pani poseł nie interpelacji
    po drugie na stronie rady ministrów nie ma wzmianki o poszerzeniu sse mielec , są tylko rozporządzenia dotyczące krakowskiej , łódzkiej i warmińskiej. POZDRAWIAM

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here