TVN24.pl: #szynobusem na Roztocze. Hasztagiem bronią zabytkowej linii

9

Ma 130 lat, co chwile zmienia rozkład jazdy i jest nierentowna. Od kilku lat linii kolejowej 101 łączącej Jarosław z Horyńcem-Zdrój grozi likwidacja. Mimo to mieszkańcy postanowili jej bronić. Dlaczego? – Po rewitalizacji zabytkowa linia mogłaby wozić turystów i promować region – mówią inicjatorzy akcji #szynobusem, którą zainteresowała się stacja TVN 24.

e6dbb36e-66bf-42cc-b094-7df2458a7d1b

Naszemu regionowi niezwykle trudno przebić się w ogólnopolskich mediach,a duże stacje najczęściej mówią o nas w przypadku nośnych, choć często negatywnych tematów. Tym razem stacja TVN 24 zainteresowała się kampanią społeczną #szynobusem, która jest prowadzona w naszym regionie od wiosny br. Stacja pisze, że akcja to element promocji linii i całego regionu wśród turystów i docenia wykorzystanie w kampanii nowoczesnych środków przekazu.

– To kampania zainicjowana przez mieszkańców Lubaczowa, miejscowości leżącej na trasie przejazdu linii. W obronie 130-letniej linii postanowili wykorzystać nowoczesne środki przekazu. Do mieszkańców regionu starają się dotrzeć za pomocą mediów społecznościowych. Stawiają na elementy rozpoznawalne przez młodzież: jednym z nich jest właśnie hasztag przed nazwą kampanii – czytamy na stronie tvn24.pl.

W artykule możemy przeczytać także o potrzebie rewitalizacji linii przebiegającej przez powiat lubaczowski w kierunku Roztocza oraz wsparciu akcji przez samorządowców, którzy w linii widzą nie tylko szansę na promocję regionu, ale też na rozwój gospodarczy.

Zdaniem wójta gminy Lubaczów, linia mogłaby znowu służyć do transportu towarów, bo kursuje w pobliżu punktu przeładunkowego. – Gdyby poprawiła się sytuacja na Ukrainie, możliwa by była wymiana towarowa – mówi nam Wiesław Kapel. – My jesteśmy miejscowością uzdrowiskową, leżącą na pograniczu. Odebranie nam tego połączenia sprawi, że zmniejszy się liczba odwiedzających nas kuracjuszy – mówi z kolei Robert Serkis, wójt gminy Horyniec-Zdrój.

Cały artykuł na stronie tvn24.pl.

Obejrzyj spot podsumowujący kampanię.

elubaczow.com, tvn24.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

9 komentarze

  1. Tylko dlaczego TVN nie powie ile my wszyscy rocznie dokładamy do tego interesu ? Niech podadzą dane o rentowności tej linii, i ilu pasażerów z niej korzysta? Tak w ogóle, to chciałbym prosić redakcję e-lubaczów, aby takie dane zdobyła, to byłby świetny artykuł i pokazałoby ludziom jak bezmyślnie wydawane są nasze pieniądze. Już to widzę jak ludzie jadą do Horyńca tylko dlatego że jedzie tam szynobus. A jeśli chodzi o ruch towarowy, to ładnie to brzmi tyle że przez lata nic się w tym kierunku nie działo, są widocznie jakieś bariery, które powodują nie konkurencyjność takiego rozwiązania. My czekamy na poprawę sytuacji na Ukrainie i wydajemy, wyrzucamy w tym czasie ogromne pieniądze w błoto. Co znaczy poprawa sytuacji na Ukrainie? Czy ona się zepsuła teraz przez wojnę w Dombasie? Jeśli tak to dlaczego dwa lata temu nie handlowaliśmy z nimi? A jeśli była zła od lat 90- tych to Pan Wójt może i jest człowiekiem silnej wiary, ale z liczeniem nie najlepiej mu idzie.

  2. Tak, bardzo ładny wywód ale populistyczny. Czy szkoły a szczególnie małe szkoły są rentowne? Czy rozmaite urzędy są rentowne? Czy szpitale są rentowne? Czy jeśli jest coś nierentowne to należy to zlikwidować? Tu byłaby zgoda z przedmówcą jeśli system byłby tak skonstruowany, że płacimy podatki tylko na sądy, wojsko i policję /Korwin :)/ Skoro żyjemy w takim systemie gdzie łupione są z ludzi pieniądze na podatki, które później dzielone wg „ważnych” potrzeb publicznych mamy prawo i obowiązek protestować. Tutaj 100% poparcia dla władz samorządowych za to że ratują jeszcze co się da. W końcu puki co to transport publiczny i wolę żeby z publicznej (naszej) kasy dopłacać do „nierentownego” szynobusu niż do różnych imprez „publicznych” („promocyjnych” ;)) czy asfaltowych dróg prowadzących w pole lub do lasu. Pytanie retoryczne: ile taka linia kolejowa generuje tzw. „miejsc pracy” po trasie? BTW john wayne: idąc takim tokiem rozumowania większość mieszkańców powinna stąd wyemigrować bo pracuje w „nierentownych” zakładach pracy /jeszcze jedno pytanie retoryczne: dla kogo nierentownych?/. Wielki przemysł tu nie powstanie bo wszędzie daleko.

  3. Oczywiście że jak coś jest państwowe to nikt nie myśli o tym żeby było rentownie ponieważ jest to wspólne czyli niczyje… Politycy szastają naszą kasą ponieważ to nie są ich pieniądze i mają gdzieś co będzie w przyszłości. Rozumiem że uważasz że to jest ok. ? Tak, uważam że prywatna służba zdrowia będzie dużo lepsza od państwowej ponieważ na państwowej wisi pełno urzędniczych pijawek, które wydają cudze pieniądze. Myślę że jakby mieli wydawać swoje to wydawali by je zupełnie inaczej. Patrz afera ostatnia gdzie poseł wydał w jedną noc chyba 22 tyś zł w jedną noc ! Tacy sami właśnie urzędnicy siedzą w kuratoriach oświaty, NFZ- ach, nie mówiąc już o spółkach skarbu państwa. Wracając do szynobusu, jechałem nim ok 1,5 roku temu z Lubaczowa do Jarosławia za bilet zapłaciłem koło 11 zł a bus jedzie za 7 do tego trzeba dodać kasę jaką dostaje Spółka PKP i kasę jaką dopłaca do tego gmina. Teraz pytam po co do tego jeszcze mam dopłacać? Wiadomo że imprezy to też mega przegięcie ale dlaczego wybierać mniejsze zło jak można zrobić dobrze czyli zlikwidować i obniżyć podatki! Wtedy powstaną też miejsca pracy i okaże się że jednak nie jest za daleko. Jak będzie sie ludziom zabierać kasę i sponsorować takie trupy to rzeczywiście nie będzie wyjścia i trzeba będzie wyjechać.

  4. Też jestem za tym żeby wydawać swoje pieniądze na siebie (Friedman), ale. Zmiany musiały by być systemowe co najmniej takie jak po rewolucji w carskiej Rosji lub u nas po II wojnie (grab zagrabliennoje tylko odwrotnie). Oczywiście ładnie i okrągło takie hasła j.w. brzmią w ustach publicystów i tzw. zbawców świata. W realu takie zmiany są praktycznie niemożliwe współcześnie, chyba że w wyniku kataklizmu wojny etc. Oczywiście muszą być ofiary. Zresztą kto wie, może świat do tego zmierza?

  5. Jakie by te zmiany nie były, systemowe takie czy owakie trzeba mówić po prostu prawdę i pokazywać ludziom jak świat powinien wyglądać żeby żyło się lepiej. Demokracja jest ustrojem głupim, ale dlaczego my mamy się do niego dostosowywać? Mówisz że jesteś za tym żeby wydawać pieniądze na siebie a wyżej piszesz że jesteś w 100 % za tym żeby samorządy ratowały co się da… czytaj trwonić pieniądze na byle co… oni to właśnie robią- takie byle co żeby kasę wydać, na kresową osade np. czy na lodowisko. Ja uważam że trzeba inwestować w rzeczy nowoczesne a nie o dziadostwo któro przynosi i będzie przynosić straty. Dlaczego uważasz że zmiany są nie możliwe? 30-40 lat temu Chińczycy byli tak biedni, że nam się to w głowach nie mieści a teraz nie mieści nam się jakie mają bogactwa. Wtedy u nich też chyba nie wielu wierzyło że się coś zmieni a jednak… I nie wiem dlaczego zarzucasz mi populizm? przecież to twoja wypowiedź jest populistyczna (trzeba ratować co się da) to jest populizm. To co mówię ja jest społecznie rzadko akceptowane i na pewno nie mówię tego co ludzie chcą usłyszeć.

  6. Ta linia będzie przynosiła coraz większe straty dopóty, dopóki nie będzie sensownie skomunikowana z dalekobieżnymi liniami z Jarosławia. Przykładowo jadąc z Lubaczowa do Krakowa czy Warszawy i wybierając szynobus, skazani jesteśmy na czekanie w Jarosławiu prawie godzinę na przesiadkę.
    Poza skomunikowaniem to jakość tej linii była pewnie o wiele lepsza 100 lat temu niż teraz. Odcinek 43 km szynobus pokonuje w 54 minuty. Dziś każdy się gdzieś spieszy więc nie ma się co dziwić, że wybiera środek transportu, który szybciej zawiezie go do celu.

  7. Ja wiem że ma administratora, tylko interesuje mnie za jak długo nastąpi zwrot tej inwestycji? Na razie wszystko jest nowe a utrzymanie tego wszystkiego sporo kosztuje, zobaczymy co będzie za 5- 10 – 15 lat kiedy trzeba będzie to remontować. Ale kto sie tym przejmuje? przecież wtedy tej władzy już nie będzie, wiec czym się martwić… ?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here