Samorządowcy po raz kolejny apelują o rewitalizację linii kolejowej nr 101

0

Samorządowcy z powiatu lubaczowskiego, podczas piątkowego (07.08) konwentu, po raz kolejny wyrazili wspólne stanowisko w sprawie konieczności rewitalizacji linii kolejowej nr 101. To ich odpowiedź na konsultacje publiczne Krajowego Programu Kolejowego 2014-2023, w którym inwestycja ta została wpisana na listę rezerwową.

fot. elubaczow.com
fot. elubaczow.com

Wójtowie i burmistrzowie z powiatu lubaczowskiego apelują by „Rewitalizację linii kolejowej nr 101 Munina Hrebenne na odcinku Munina – granica państwa” wpisać na podstawową listę projektów RPO objętych Krajowym Programem Kolejowym na lata 2014 – 2023. Samorządowcy, w przesłanym do minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak piśmie, zwracają uwagę na ogromne znaczenie – gospodarcze, komunikacyjne i społeczne – linii kolejowej nr 101, która w ubiegłym roku obchodziła jubileusz 130-lecia.

– Przez te wszystkie lata była ona oknem na świat całego regionu, dawała ludziom zatrudnienie i generowała rozwój gospodarczy. Jednak przemiany gospodarcze jakie dokonały się w Polsce po 1989 roku spowodowały, że ulega stopniowej degradacji. Dlatego tak ważne jest rozpoczęcie działań mających na celu jej modernizację – czytamy w dokumencie.

Stanowisko samorządowców w sprawie konsultacji publicznych Krajowego Programu Kolejowego 2014-2023 to nie pierwsza interwencja w sprawie linii kolejowej przebiegającej przez powiat lubaczowski. Już wcześniej gmina Lubaczów w partnerstwie z samorządami powiatowymi i gminnymi województw podkarpackiego i lubelskiego, a także podmiotami gospodarczymi, sanatoriami, organizacjami turystycznymi i mieszkańcami przygotowała petycję z prośbą o rozpoczęcie działań mających na celu rewitalizację linii nr 101.

Wójt gminy Lubaczów Wiesław Kapel, w imieniu wszystkich partnerów, skierował także do Marszałka Województwa Podkarpackiego wniosek o ujęcie rewitalizacji linii nr 101 na liście priorytetowych inwestycji w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, Priorytet Inwestycyjny 7.4 Rozwój i rehabilitacja kompleksowych, wysokiej jakości i interoperacyjnych systemów transportu kolejowego oraz umożliwienie realizacji tego przedsięwzięcia PKP PLK S.A. przy wsparciu środków UE.

Oprócz działań zmierzających do inwestycji w infrastrukturę kolejową linii nr 101, samorządowcy, inicjując kampanię społeczną #szynobusem, promują także pasażerskie połączenia kolejowe wśród mieszkańców regionu i gości odwiedzających nasz powiat.

elubaczow.com, hp


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here