Radio Rzeszów: Gmina Lubaczów przygotowuje atrakcje

6

Gmina Lubaczów chce przyciągnąć turystów kolejowymi atrakcjami. Samorząd przejął od PKP dworce w Baszni, Baszni Górnej oraz wieżę ciśnień w Tymcach wraz z działkami. Obiekty mają nadal służyć podróżnym i stanowić atrakcję turystyczną.

Fot. Tomasz Mielnik, szynobusem.pl
Fot. Tomasz Mielnik, szynobusem.pl

Oprócz przejętych już obiektów, gmina stara się jeszcze o dwa boczne tory na stacji w Baszni Górnej. Samorządowcy chcą sprowadzić lokomotywę parową ze starymi wagonami i uruchomić kolejkę turystyczną. W kolejowym skansenie mają się też znaleźć drezyny i inny zabytkowy sprzęt używany na kolei. Pochodzące z początku XX wieku budynki dworcowe po odnowieniu mają przypominać czasy kolei austro-węgierskiej. Linia kolejowa nr 101 prowadząca z Muniny do granicy z Ukrainą ma ponad 130-letnią historię.

Na realizację swoich planów gmina Lubaczów chce zdobyć pieniądze z Regionalnego Programu Operacyjnego. W tym roku dokończony zostanie projekt przedsięwzięcia, a kolejowe atrakcje mają być gotowe najpóźniej w 2018 roku.

To nie pierwsza inicjatywa gminy nakierowana na ożywienie linii kolejowej przebiegającej przez powiat lubaczowski. Wiosną 2015 roku, to właśnie z inicjatywy wójta gminy Lubaczów Wiesława Kapla i wójta gminy Horyniec-Zdrój Roberta Serkisa, wystartowała kampania społeczna #szynobusem, mająca na celu promocję pasażerskich połączeń kolejowych w naszym regionie. Kampanię dostrzegły media regionalne i ogólnopolskie, przedstawiając ją jako wzór akcji obywatelskich i zaangażowania samorządowców.

W ramach kampanii powstał także spot filmowy.

elubaczow.com, radio.rzeszow.pl


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

6 komentarze

  1. Brawo dla Pana Wójta Kapela! Gmina Lubaczów stara się przynajmniej coś działać dla regionu. A Miasto Lubaczów i Starostwo Powiatowe biorą tylko kaskę do kieszonek i cicho siedzą. Taki brak inicjatyw wykazują też Oleszyce. Bierzcie przykład z władz Cieszanowa, Horyńca i Gminy Lubaczów!

  2. Pomysł dobry. Zależy tylko jak zrealizowany bo jak na pół gwizdka to nic z tego nie będzie. To musi być coś konkretnego. Poza tym Kresowa jest blisko i to pewnie dlatego. No i trasa do Horyńca w pobliżu a to jest bardzo ważne. Atrakcje kolejowe przyciągaja znacznie więcej osób w skali roku niż niby rockowe ubijanie błota w Cieszanowie czy pokłony tryzubowi w Gorajcu

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here