Światowe Dni Młodzieży 2016 także w Lubaczowie

0

Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, które od 26-31 lipca 2016 r. będą odbywać się w Polsce. Głównym miastem organizacyjnym będzie Kraków, ale także Lubaczów, podczas „Dni w Diecezji” 20-25 lipca 2016 r. gościć będzie młodzież z innych państw. Ruszyła już promocja tego wydarzenia, która uwzględnia również nasze regiony.

fot. Ewa Wiśniowska, exodusmlodych.pl
fot. Ewa Wiśniewska, exodusmlodych.pl

Młodzież goszcząca w Lubaczowie będzie miała okazję zapoznać się z miastem i jego mieszkańcami, odwiedzi uzdrowiska w Horyńcu-Zdroju, zwiedzi Kresową Osadę w Baszni Dolnej i uczestniczyć będzie w wycieczce autokarowej do Zamościa. Ponadto planowane jest zorganizowanie koncertów i pokazów tanecznych na Rynku w Lubaczowie i zajęć sportowych przy Publicznym Gimnazjum nr 2. Ze szczegółowym, proponowanym programem pobytu młodych chrześcijan w naszym mieście można zapoznać się pod adresem: www.sdm.zamojskolubaczowska.pl. Z tej okazji powstał także specjalny film promujący walory naszej diecezji i powiatu lubaczowskiego.

Światowe Dni Młodzieży to międzynarodowe, wielodniowe spotkania młodych osób z całego świata, którzy gromadzą się w jednym miejscu, w celu wyznania wiary w Chrystusa poprzez sprawowanie sakramentów, a także śpiew oraz radosne spotkania. Jest to czas na wzajemne poznanie się, integrację, poznanie kultury i topografii danego regionu. ŚDM podzielone są na dwie części: „Dni w Diecezjach”, kiedy młodzież przebywa na terenie całego kraju, który jest gospodarzem spotkania i „Wydarzenia Centralne”, czyli tygodniowy pobyt młodzieży w głównym mieście organizacyjnym, gdzie uczestniczy ona w specjalnej strefie spotkań, zwaną Strefą Pojednania oraz Expo-vocation.

ŚDM organizowane są z inicjatywy Jana Pawła II. W marcu 1985 r. w Rzymie odbyło się wielkie spotkanie z okazji Międzynarodowego Roku Młodzieży, a w grudniu, podczas spotkania opłatkowego Ojciec Święty ustanowił Światowe Dni Młodzieży, które miały odbywać się w Niedzielę Palmową przybierając formę spotkań diecezjalnych, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym przez niego miejscu – formę spotkań międzynarodowych. W lipcu 2013 r. w Rio de Janeiro z młodzieżą spotkał się papież Franciszek. Tam ogłosił, że następne spotkanie młodych odbędzie się w 2016 roku w Polsce, w Krakowie.

Spotkaniom ŚDM towarzyszą Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – dwa znaki podarowane przez Jana Pawła II. Także w inne dni krążą one po świecie, gromadząc na modlitwie i adoracji setki, a nawet tysiące młodych osób. W Niedzielę Palmową, 13 kwietnia 2014 r., w Rzymie zostały one przekazane polskiej młodzieży. Propozycją Sekretariatu Światowych Dni Młodzieży naszej diecezji symbole te mają gościć od 2 do 16 maja 2015 roku w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Harmonogram peregrynacji obejmuje Lubaczów pod datą: 15 maja 2015 r. (piątek).

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here