W weekend oficjalne otwarcie Kresowej Osady w Baszni Dolnej

22

W najbliższy weekend Kresowa Osada w Baszni Dolnej zostanie oficjalnie otwarta. Podczas dwudniowych uroczystości zaplanowano wiele imprez i atrakcji.

Pierwszym wydarzeniem promocyjnym realizowanym w Kresowej Osadzie będą organizowane w sobotę (28.09) przez gminę Lubaczów wspólnie z Samorządem Województwa Podkarpackiego, Wojewódzkie Obchody Światowego Dnia Turystyki, na które przybędą przedstawiciele branży turystycznej z województwa podkarpackiego i sąsiednich, a także przedstawiciele touroperatorów i organizacji turystycznych reprezentowanych przez kilkudziesięciu przedstawicieli Polonii światowej.

Na ten dzień zaplanowano m.in. wręczenie ministerialnych odznak honorowych „Za zasługi dla turystyki” oraz statuetek Marszałka Województwa Podkarpackiego „Za szczególna aktywność w rozwoju turystyki i jej promocji”, ogłoszenie wyników regionalnego etapu konkursu na „Najlepszy Produkt Turystyczny” i podsumowanie 53. Wojewódzkiego Współzawodnictwa Schronisk Młodzieżowych.

Natomiast oficjalne otwarcie Kresowej Osady odbędzie się w niedzielę (29 września) od godz. 14.00.

W programie m.in.:

  • Uroczyste poświęcenie Kresowej Osady i zwiedzanie Kresowej Osady i wystaw
  • Kresowe muzykowanie:
    • Zespół Pieśni i Tańca „KRESY” wraz z Zespołem Śpiewaczym „NIESPODZIANKA” z Gminy Lubaczów
    • Kapela „RZEMYKI” z Józefowa
    • Zespół „HUDACY” z Kolbuszowej
    • Kapela klezmerska „NEOKLEZ” z Lublina
  • Wielokulturowy jarmark, a w nim:
    • kiermasz Kresowego Jadła,
    • wernisaż wystawy malarstwa Małgorzaty Czernik „Ogrody Małgorzaty”,
    • pokaz malowanych kreacji „Kolorowy zawrót głowy – roztańczone obrazy”,
    • stoiska twórców ludowych,
    • warsztaty rękodzielnicze: kowalstwa, garncarstwa, stolarstwa, malowania na szkle i witrażu, pisania ikon, haftu krzyżykowego, rzeźby i pieczenia chleba,
    • interaktywna wystawa „Ogród zabawki drewnianej”.

„Kresowa Osada” ma charakter wioski tematycznej, w której odtworzono kresowy dwór ziemiański z początku XX w. i warsztaty rzemieślnicze: kowalski, garncarski, stolarski, a nawet szklarski. Ten ostatni nawiązuje do tradycji XVIII w., kiedy to wyroby z pobliskiej Huty Kryształowej zdobiły stoły w kraju i poza jego granicami. Atrakcją jest także autentyczna kresowa zagroda włościańska z domem i budynkami gospodarczymi. Powstało też multimedialne muzeum (Galeria Lokalnej Historii), poświęcone królowi Janowi III Sobieskiemu i historii huty szkła z okresu świetności Huty Kryształowej.

W ramach przygotowań do utworzenia Kresowej Osady , gmina od kilku lat organizuje z sukcesem przedsięwzięcie promocyjne jakim jest Festiwal Kultur i Kresowego Jadła. To m.in. dzięki festiwalowi promowana jest bardzo szeroko cała ziemia lubaczowska oraz produkty tradycyjne i rzemiosło wytwarzane tutaj przez rolników, gospodarstwa agroturystyczne, panie z kół gospodyń wiejskich oraz twórców ludowych i artystów.

Podstawą działalności Kresowej Osady będą usługi gastronomiczne i cateringowe, organizacja imprez kulturalnych, koncertów, wernisaży i wystaw oraz produkcja i sprzedaż tradycyjnych kresowych kulinariów i artykułów spożywczych a także produktów rękodzielniczych i rzemieślniczych związanych z lokalną historią i tradycja.

 

Plakat
Plakat

 

 elubaczow.com, hp, UG Lubaczów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

22 komentarze

  1. Nie macie pojęcia jakie to jest piękne i jak bardzo potrzebne dla naszego regionu, jest to jedyny taki obiekt w podkarpackim, drugi w kraju i trzeci na świecie, dzięki temu zjadą tu turyści i warto by za coś takiego dać nawet dwa miliony złotych więcej. Moim skromnym zdaniem odrobi się w pół roku jak nic. Nie piszcie o tym źle jak nie znacie się na ekonomi.

  2. za kilka lat przeczytamy na elubaczow – kresowa osada została zamknięta… pieniądze wydane, będzie czynne inne trzeba aby nie musiało się zwracać kasy do unii, a potem, pod młotek.
    Aleee – obym się mylił i ktoś z głową to prowadził, z drugiej strony jeśli będzie przynosiło zyski – to na pewno znajdzie się ktoś kto chętnie to przygarnie 😀

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here