Festiwal Dziedzictwa Kresów dobiega końca. Oznacza to, że przed nami Wielki Finał tego wydarzenia. W niedzielę (6.08) na błoniach Kresowej Osady w Baszni Dolnej pojawią się m.in. Pascal Brodnicki, zespół „Słowiany”, Gromee i Andrzej Piaseczny.

Gmina Lubaczów i Województwo Podkarpackie przez ponad tydzień odkrywają przed nami bogatą historię i kulturę Kresów. Teraz nadszedł czas na Wielki Finał. Na błoniach Kresowej Osady dostępne będą stoiska Kół Gospodyń Wiejskich uczestniczących w konkursie kulinarnym „Kresowe Jadło”. Otwarta zostanie giełda staroci i strefa przedsiębiorczości. Miejsce wystawowe znajdą również rękodzielnicy i twórcy ludowi prezentujący swoje dzieła. Dla nich odbędzie się konkurs „Sztuki różne”. Nie zabraknie pokazu rękodzielniczego.

Ponadto zobaczyć będzie można występy artystyczne zespołów folklorystycznych. Na scenie pojawią się ZPiT „Połoniny” z Rzeszowa oraz ZPiT „Kresy” z Gminy Lubaczów. Odbędzie się również rekonstrukcja historyczna „w 340. rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej” w wykonaniu grupy X.D.O.K.

Dodatkowo będzie można wziąć udział w otwartych warsztatach kulinarnych, których organizatorem jest Muzeum Ziem Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej oddział Muzeum Narodowego w Lublinie. Odkryją one przed uczestnikami tradycyjną kuchnię litewską. Przygotowany zostanie tradycyjny chłodnik litewski oraz kibiny litewskie wypełnione mięsnym farszem. Muzeum zaprasza ponadto na otwarte średniowieczne warsztaty rekonstrukcyjne dawnego rzemiosła.

W świat kuchni wprowadzi również Pascal Brodnicki, znany francusko-polski kucharz, prezenter telewizyjny i autor książek kucharskich. Podzieli się on swoją pasją i talentem kulinarnym. Jego pokaz będzie doskonałą okazją, aby zasmakować wyjątkowych smakołyków, ale również zgłębić tajniki francuskiej kuchni i czerpać inspirację z różnorodnych kulinarnych technik.

Pokaz gotowania na żywo da również grupa „Słowiany”. Później ten najbardziej interesujący zespół folk-rockowy w Polsce pojawi się na scenie. Ich muzyka to ogromna dawka pozytywnej energii, która przyciąga wszystkich niezależnie od wieku. Na zakończenie z koncertem wystąpią Andrzej Piaseczny – polski piosenkarz, który zdobył uznanie nie tylko w kraju, ale i za granicą oraz Gromee – czyli Andrzej Gromala – DJ tworzący głównie muzykę klubową, dance, pop, house i EDM, producent muzyczny, remikser, autor tekstów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here