Jest wsparcie dla wytwórców produktów regionalnych i ekologicznych

0
fot. UG Lubaczów
fot. UG Lubaczów

Od 2 kwietnia do 10 maja br. producenci i wytwórcy produktów regionalnych i ekologicznych, jadalnych produktów leśnych z Podkarpacia mogą starać się o bezzwrotną pomoc finansową w ramach szwajcarsko-polskiego projektu „Alpejsko-Karpacki Most Współpracy”. Jego głównym celem jest wparcie dla tych producentów i wytwórców.

Liderem projektu jest Stowarzyszenie Euroregion Karpacki, a jego partner – Stowarzyszenie „Pro Carpathia” – odpowiada m.in. za część dotyczącą grantowania podkarpackich producentów. Działania są współfinansowane przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami Unii Europejskiej.

Zasadniczym celem naszych działań jest wsparcie lokalnego rynku przedsiębiorców działających w segmencie spożywczych wyrobów regionalnych i ekologicznych z terenu naszego województwa – wyjaśnia Krzysztof Staszewski, prezes Stowarzyszenia „Pro Carpathia”. – Już ubiegłoroczny konkurs grantów zainteresował kilkunastu producentów, którzy wykorzystali przyznane środki na zakup maszyn, urządzeń, wykonali remonty czy modernizacje, a nawet zakupili specjalistyczny transport. Te prace pozwoliły nam stworzyć Klaster „Podkarpackie Smaki”, skupiającego właśnie takich wytwórców – dodaje K. Staszewski.

Po granty sięgać mogą m.in. osoby chcące prowadzić własną działalność gospodarczą oraz przedsiębiorcy, w których firmach są już wytwarzane produkty tradycyjne i ekologiczne. Wnioski mogą składać także m.in. organizacje pozarządowe i instytucje kultury promujące regionalny produkt, a także jednostki samorządu terytorialnego. Zainteresowane osoby i firmy mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach funduszu grantowego mającego wspomóc produkcję wyrobów tradycyjnych. Z kolei organizacje pozarządowe i jednostki samorządu terytorialnego mogą otrzymać granty na działania promujące wyroby w swoim otoczeniu, np. na organizację przedsięwzięć łączących tradycję kulinarną z przedsiębiorczością.

Cały czas chodzi nam o promocję produktu regionalnego, stworzenie możliwości wytwarzania go na zasadach komercyjnych, a nie hobbystycznej, jak to często ma miejsce dotychczas. Chcemy, aby lokalne produkty na stałe pojawiły się na półkach sklepowych, tak jak jest to w Szwajcarii – podkreślił prezes Staszewski.

Wszystkie potrzebne informacje o projekcie i grantach można znaleźć na stronie internetowej podkarpackiesmaki.pl.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here