Gmina Lubaczów chce zarejestrować kolejne tradycyjne produkty

1
fot. Piotr Hulak

Gmina Lubaczów rozpoczyna prace nad wpisem na listę produktów tradycyjnych kolejnych rarytasów wywarzanych przynajmniej od ćwierćwiecza na jej terenie. Wcześniej na listę prowadzoną przez ministerstwo rolnictwa trafiły m.in. lubaczowskie miody.

– Szukamy tradycyjnych i smakowitych produktów lub potraw, które wytwarzane są na terenie naszej gminy od wielu lat. Poszerzenie listy o kolejne produkty to element prowadzonej przez nas promocji dawnych polskich Kresów i Kresowego Jadła – informuje Urząd Gminy, który co roku organizuje także bardzo popularny w regionie Festiwal Kultur i Kresowego Jadła w Baszni Dolnej.

Wcześniej listę produktów trafiły m.in. lubaczowskie miody: „lubaczowski miód lipowy” i „lubaczowski miód wielokwiatowy leśny”. Oba produkty wytwarzane są tradycyjnymi metodami na terenie ziemi lubaczowskiej  od pokoleń. Bogata w lasy i łąki okolica pozwala na pozyskanie miodu o wyjątkowym smaku i składzie.

Na ministerialną listę wpisywane są produkty, których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji, stanowiące element dziedzictwa kulturowego regionu, w którym są wytwarzane oraz będące elementem tożsamości społeczności lokalnej. Przy czym, za tradycyjne uważa się metody produkcji wykorzystywane od co najmniej 25 lat.

Swoje sugestie można zgłaszać mailowo lub osobiście w Urzędzie Gminy. Kontakt: m.blaszczak@lubaczow.com.pl

 elubaczow.com, hp, UG Lubaczów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here