Gmina Lubaczów: Nowe serwisy promujące region

0
fot. sobieski.lubaczow.com.pl

„Trasy turystyczne gmin Lubaczów i Horyniec-Zdrój” oraz „Na szlakach dziedzictwa Jana III Sobieskiego” – to dwa nowe serwisy internetowe promujące nasz region. Oba powstały w ramach projektów dofinansowanych ze środków Unii Europejskiej, a prym w nich wiodła gmina Lubaczów.

W ramach projektu „Wyznaczenie tras turystycznych na terenie gmin Lubaczów i Horyniec-Zdrój wraz z niezbędną renowacją i modernizacja infrastruktury kulturowej i rekreacyjnej” wyznaczono m.in. trasy rowerowe prowadzące po najciekawszych terenach gminy Lubaczów i części gminy Horyniec-Zdrój. Trasy zostały wyznaczone w ten sposób by odwiedzający mogli poznać pozostałości po czterech kulturach – polskiej, ukraińskiej, niemieckiej i żydowskiej. Cały projekt pozwolił także na zadbanie o dziedzictwo kulturowe tego terenu, a w szczególności na renowację zabytkowych obiektów znajdujących się na poszczególnych trasach czy w niektórych miejscowościach. Na potrzeby turystów stworzono m.in. pięć punktów przystankowych, oznakowano trasy i wydano foldery promocyjne.

Kliknij by wejść do serwisu

 

Drugim niezwykle ciekawym serwisem internetowym jest lektura „Na szlakach dziedzictwa Jana III Sobieskiego”, która zachęca do odwiedzenia polsko-ukraińskiego pogranicza i dawnych Kresów Południowo-Wschodnich, ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Lubaczów (PL) i Gminy Niemirów (UA).

Epoka króla Jana III Sobieskiego należy do najbardziej interesujących okresów w nowożytnych dziejach Polski i Ukrainy (złączonych niegdyś w jednym organizmie państwowym). Wspólnotę tę w dużej mierze utożsamia osoba tego wybitnego polskiego władcy z XVII wieku, który przyszedł na świat i wychował się na lwowskiej ziemi.

Kliknij by wejść do serwisu

 

Serwis www.sobieski.lubaczow.com.pl wydany jednocześnie w formie folderu to przedstawienie śladów dziedzictwa czasów Jana III Sobieskiego, wyznaczonych datami jego życia: 1629-1696. Są to przede wszystkim wydarzenia historyczne związane z osobą króla. Należy do nich m.in. słynna wyprawa na czambuły tatarskie z jesieni 1672 roku, którą dowodził Jan Sobieski jeszcze jako hetman wielki koronny – naczelny dowódca wojsk polskich. Duża uwaga poświęcona została również pamiątkom i zabytkom z czasów Sobieskiego oraz formom upamiętnienia jego panowania w następnych stuleciach, szczególnie w XIX i XX wieku, aż po nasze czasy.

Przewodnik po czasach i spuściźnie Jana III Sobieskiego obejmuje łącznie około 70 miejscowości położonych po polskiej i po ukraińskiej stronie granicy, wokół Lubaczowa i Niemirowa. Od tych dwóch miejscowości wybiega 11 szlaków liczących łącznie około 300 kilometrów.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here