Świetlica z Opaki jest jednym z obiektów powstającego "Przygródka".

Prace związane z budową Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek” przy Muzeum Kresów w Lubaczowie nabierają tempa. Starostwo Powiatowe ogłosiło przetarg na stworzenie uliczki małomiasteczkowej oraz zagrody plebańskiej.

Zamówienie obejmuje odtworzenie trzech zabytkowych domów z Lubaczowa (dom z ul. Rejtana z 1924 r. – polski, dom z ul. Mickiewicza z ok. 1930 r. – niemiecki, dom z ul. Unii Lubelskiej z ok. 1920 r. – ukraiński) oraz budynku gospodarczego z około 1920 roku. Obiekty znajdują się w Wojewódzkiej Ewidencji Zabytków i są w posiadaniu Muzeum Kresów.

Uliczka małomiasteczkowa będzie składała się z autentycznych obiektów drewnianych reprezentujących lokalną odmianę architektoniczną, tzw. styl lubaczowski. Domy mieszkalne oraz gospodarcze nawiązywać będą do tradycji oraz zwyczajów czterech głównych narodowości, które niegdyś współistniały na tym terenie: Polaków, Ukraińców, Żydów i Niemców.

Całość inwestycji ma się zakończyć w czerwcu 2026 roku. Termin składania ofert upływa 22 lipca.

Przypominamy, że w „Przygródku” znajdują się już m.in. drewniana stodoła powstała ok. 1930 roku przy ul. 3 Maja i dawna świetlica z Opaki wzniesiona z drewna ok. 1930 r.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

7 komentarze

  1. Kto pozwolił i zatwierdził aby na dachu zabytkowej świetlicy z Opaki z lat 30 ubiegłego wieku położyć współczesną blachę…Przecież to profanacja muzealna. Gdzie etnografowie i historycy sztuki, czy w tym muzeum pracują sami dyletanci… !!!.

  2. na majdanie czyli amerykańsko europejskim puczu w Kijowie a tu w 81. rocznicę ludobójstwa na Wołyniu Paweł Kukiz poruszył dzisiaj temat ekshumacji zwłok ofiar. Stwierdził, że Polska nie powinna dalej wspierać Ukrainy, jeśli ta nie zgodzi się na przebadanie i przeniesienie szczątków. – Jeśli mamy wspierać aspiracje Ukrainy do NATO czy UE, to powinniśmy warunkować natychmiastowym zezwoleniem na ekshumację kości naszych przodków. Bo to jest jedna podstawowych zasad kultury zachodnio-chrześcijańskiej

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here