Przygródek Muzealnego Parku w Lubaczowie powiększy się o nowy obiekt

1

Park Etnograficzny „Przygródek – Wspólnota Kultur” powstający przy Muzeum Kresów w Lubaczowie poszerzy się o nowy obiekt – drewnianą stodołę powstałą ok. 1930 roku przy ul. 3 Maja. Po odnowieniu zabytek ulokowany zostanie w części skansenu poświęconej zabudowie małomiasteczkowej, jako niezbędny element drewnianej zagrody lubaczowskiej.

Stodoła należała do rodziny Jagodzińskich znanych i szanowanych mieszkańców Lubaczowa. Znajdowała się dokładnie na wysokości obydwu sąsiadujących ze sobą świątyń – kościoła pw. św. Stanisława i cerkwi pw. św. Mikołaja. Był to ostatni tego typu budynek drewniany, usytuowany tak blisko historycznego centrum miasta.

– Obiekt wydaje się na pozór mało atrakcyjny. Jednak przy dokładniejszym przyjrzeniu się zdecydowanie zyskuje na wartości. Jest to cenny przykład zredukowanej wersji typowej wiejskiej stodoły, która dostosowana została do potrzeb niewielkiego gospodarstwa małomiasteczkowego. – czytamy na stronie internetowej Muzeum Kresów.

Stodoła składa się z przelotowego boiska, komory i sąsieka, który rozszerzony został o dodatkowe wąskie pomieszczenie. Obecność tej przybudówki, włączonej pod wspólny dach, wymogła konieczność stworzenia szerokiego podcienia w bryle budynku, który też umożliwiał lepszy dostęp do stodoły na wąskiej działce siedliskowej. I ta ostatnia cecha jest w pełni oryginalna i niepowtarzalna. Także, wydawałoby się, typowa konstrukcja szkieletowa ścian posiada nietypowy element. Jest nim dodatkowa rama usztywniająca budynek na wysokości belek stropowych.

Starania muzealników zaowocowały wpisaniem stodoły do rejestru zabytków. Działania zmierzające do uratowania obiektu zyskały wsparcie Wojewódzkiego Podkarpackiego Konserwatora Zabytków z/s w Przemyślu i Starosty Lubaczowskiego. Dzięki przychylności dawnych i obecnych właścicieli działki, na której stał budynek, a także pracowników Firmy Handlowo-Usługowo-Produkcyjnej MASTER udało się go rozebrać, a następnie przetransportować na teren Muzeum. Już wkrótce zostaną podjęte starania nad konserwacją i odtworzeniem tego cennego zabytku.

AH, elubaczow.com, Muzeum Kresów


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here