Popularnie nazywany „Stary Park” w Lubaczowie zmienia swoje oblicze. Obecnie trwają prace w ramach zadania pn. „Budowa i modernizacja infrastruktury Muzeum Kresów w Lubaczowie wraz z Zespołem Zamkowo-Parkowym”.

Początki realizowanej obecnie inwestycji sięgają 2021 roku, kiedy to Powiat Lubaczowski uzyskał dofinansowanie w kwocie 4,5 mln zł w ramach pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład. Rok później starosta lubaczowski ogłosił przetarg na realizację tej inwestycji w systemie zaprojektuj i wybuduj. Do postępowania stanęło trzech oferentów, a w wyniku jego rozstrzygnięcia prace wykonuje firma Zakład Instalacyjny Wod.-Kan. C.O. i Gaz Jan Szyk.

W Zespole Zamkowo-Parkowym wykonane zostały już m.in. prace ziemne. Obecnie powstają nowe ciągi spacerowe i ciąg pieszo-jezdny. Pojawiają się także altany, mostki i pomosty, zainstalowane zostanie oświetlenie, monitoring i ogrodzenie. Dla dzieci wybudowany zostanie plac zabaw, a dla nieco starszych – siłownia plenerowa. Ponadto przebudowane zostanie zaplecze ogólnodostępnego sanitariatu w Galerii Malarstwa.

Zadowolenia z tej inwestycji nie kryje Starosta Lubaczowski Zenon Swatek.

– Od bardzo dawna zabiegałem o modernizację Zespołu Zamkowo-Parkowego, wcześniej jeszcze jako pracownik Muzeum Kresów i radny miejski, a w ostatnim czasie jako starosta lubaczowski. Dzięki naszym parlamentarzystkom Annie Schmidt i Teresie Pamule udało się pozyskać środki z Polskiego Ładu i bardzo oczekiwana przez mieszkańców inwestycja jest realizowana. Po jej zakończeniu „stary park” całkowicie zmieni swoje oblicze i będzie z pewnością wizytówką naszego miasta i powiatu, z którego będą mogły korzystać całe rodziny. Chcemy także by to miejsce tętniło życiem, by organizowane tam były koncerty i rozmaite wydarzenia plenerowe – mówi Zenon Swatek.

Galeria zdjęć.

Bądź na bieżąco i zostań jednym z blisko 12 tysięcy naszych obserwujących!
Polub profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

10 komentarze

  1. Chwalą się rozpoczęciem prac w parku przy muzeum, a przez 8 lat doprowadzili do katastrofalnego stanu dróg w powiecie !! Drogi przypominają te ukraińskie , nawet za komuny było lepiej !! Dziura na dziurze, miejscowo tylko prymitywnie połatane…Z Lubaczowa nie da się pojechać w żadną stronę bez ryzyka uszkodzenia zawieszenia. Tak nasze władze i pisowskie posłanki dbały przez ostatnie lata o stan naszych dróg. Ale szychy przemieszczają się przecież służbowymi samochodami, za naprawy nie płacą…

  2. Steve,
    Za stan dróg wcale nie odpowiada PiS. To mieszkańcy powiatu korzystają jak szaleni przemieszczając się to tu, to tam. A to do pracy pojadą, a to na zakupy lub do przychodni. Młodzież z powiatu ucieka, żeby to jeszcze pociągiem, ale nie samochodami albo autobusami jeżdżą! Nie ma się zatem co dziwić, że się drogi zużywają. Jak służby drogowe zimą chciały chronić asfalt śniegiem, który spadł z nieba, to zaraz podniósł się krzyk i interwencje, że jak to tak śnieg na drodze leży. A to przecież dla naszego dobra. Taki śnieg i lód osłania przecież nawierzchnie dróg, a i dziur nie widać. Siedzieć w domu, umacniać więzi rodzinne, a nie złorzeczyć. A drogi mamy jak PiS – Proste i Szybkie!

    • To kto odpowiada za stan dróg wojewódzkich z którymi i to właśnie z nimi mamy problem. A to zadanie zarządu województwa na czele z Marszałkiem Ortylem. Ludzie się przemieszczają. A do czego są drogi jak nie do przemieszczania i do tego by auta po nich jeździły. A pociągami nie jeżdżą bo są może z 2 dziennie i to w krótkim odstępie czasu. Służby drogowe chciały odśnieżać drogi. Ale co z tego skoro im nie dali kasy na wyjazdy to musieli poczekać na prawdziwy dramat na drogach bo mieli pieniądze na dwa duże wyjazdy. Poczytaj sobie ile koszt wyjazdu kosztuje i jaki jest budżet. A potem lód odsłonił ten obraz nędzy i rozpaczy na drodze i zima też zrobiła swoje, ale PiS wojewódzki udawał, że jest super mimo, że nawet Auto Świat opisało drogę Oleszyce-Dachnów jako jedną z najgorszych w Polsce i dopiero zalepiono i zrobiono kocie łby gdy tir ze zbożem się wyperniczył. A droga na Sieniawę i jej remont był wręcz wymuszony siłą przez mieszkańców powiatu bo wyglądała jak po bombardowaniu. Zanim 123 się wypowiesz sprawdź kto za jakie drogi odpowiada oraz jakie są kompetencje samorządu lokalnego w Polsce. PiS z tych dróg wojewódzkich w powiecie u Nas się nie wybroni.

  3. AntyPiSie,
    Nie napinaj się tak, bo dostaniesz wylewu i nie doczekasz jak z woli wyborców odejdzie PiS. A to może potrwać. Są w języku ludzi cywilizowanych takie pojęcia jak sarkazm i ironia. Nie wiem, czy mój wpis był bardziej ironiczny, czy bardziej sarkastyczny, ale mam satysfakcję, że ktoś potraktował go na serio. Wykładu o kompetencjach samorządów nie potrzebuję. Znam je.

  4. Szanowne posłanki miały i mają lukratywne posadki w Rzeszowie i Warszawie. Mieszkańców powiatu łącznie z tymi którzy na nie głosowali i ich potrzeby, miały przez 8 lat w przysłowiowej d..ie. Po stanie naszych dróg widać to dobitnie. Teraz przed wyborami wykazują nadzwyczajną aktywność lokalną, fotografują się gdzie się da, pchają się do pierwszego szeregu i uprawiają propagandę sukcesu.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here