Fot. Archiwum.

W gminie Cieszanów przygotowują się do obchodów 160. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. W ich ramach odbędzie się m.in. rajd pieszy pod pomnik na mogile powstańców poległych.

W sobotę (21.01) w ramach obchodów odbędzie się rajd pieszy pod pomnik na mogile powstańców poległych 1 maja 1863 roku w pierwszej bitwie pod Kobylanką. Oddział powstańczy dowodzony przez gen. Antoniego Jeziorańskiego pokonał w niej liczniejsze wojska rosyjskie. Niespełna tydzień później 6 maja, w kolejnej bitwie pod Kobylanką, powstańcy ponownie zwyciężyli Moskali. Pomnik na mogile powstańczej ufundowany w 1907 roku znajduje się na terenie uroczyska Kobylanka. Właśnie tutaj udadzą się uczestnicy czternastej edycji rajdu „Gloria Victis”, którego organizatorem jest jest Grupa Turystyczna Roztocze.

Uczestnicy poznają historię bitew pod Kobylanką zaprezentowaną przez historyka regionalistę Tomasza Roga. Rajd rozpocznie się o godzinie 10.00 przy parkingu leśnym 2 km od cmentarza greckokatolickiego w Nowym Lublińcu (za stawami Sopilne). Przewidywana długość trasy wynosi ok. 13 km. Kolejnym punktem obchodów rocznicowych będzie promocja książki Adama Szajowskiego „Bitwy pod Kobylanką 1 i 6 maja 1863 r. Rok 1863 i 1864 na pograniczu cieszanowsko- lubaczowskim”, na którą zapraszamy o godz. 16.00 do czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Cieszanowie – zachęcają organizatorzy.

Zobacz jak wyglądała rekonstrukcja bitwy pod Kobylanką w 2018 roku:


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

6 komentarze

  1. Z okazji powstania styczniowego powinniśmy mówić o geopolityce, kiedyś i o geopolityce dziś.
    Na start bomba – czy wiedzie, że jak wojowaliśmy szablami na koniach w powstaniu styczniowym w Londynie otwierano metro? Tak metro pod miastem!

    Pokazuje to jaka przepaść technologiczna i cywilizacyjna dzieliła wówczas środkową Europę od zachodniej.
    W polityce chodzi o projekcje mechanizmów i systemów wpływu dla przyszłych pokoleń, a nie datki na węgiel!!! Proszę wybaczyć, ale w geopolityce historia nie ma żadnego znaczenia, a wieczne polaryzowanie społeczeństwa na dobrych i złych niczemu nie służy. Do dzisiaj pamiętam wszelkie uroczystości ze szkoły, wiecznie upamiętnianie przegranych powstań. Szacunek się należy, ale należy patrzeć w pragmatyczny sposób na historię. Powstanie Warszawskie było na przykład totalnym idiotyzmem, nie chodzi tutaj o miasto. Chodzi o elitę kraju, której brak przełożył się na to jak Polska i jej struktury wyglądały przez dziesięciolecia i wyglądają dzisiaj.

    Przypomnę tylko że prezydentem tego kraju był kiedyś elektryk, a jego żona na pytanie jakie jest hobby Pani męża – odpowiadała zupa pomidorowa z koperkiem…. Do dzisiaj nasze elity są na podobnym poziomie..

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here