Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” i Powiat Lubaczowski realizują projekt „Poszli w boje chłopcy nasze.. – epizody bitwy pod Kobylanką maj 1863r”. W związku z tym do 27 października zapraszać będą ma liczne wydarzenia. Pierwsze z nich odbędzie się już 27 maja.

Na stadionie sportowym w Starym Dzikowie pojawi się grupa rekonstruktorów historycznych. Od godz. 9:00 do 20:00 odtwarzać będzie obozowisko powstańcze. Odwiedzającym zaprezentuje epokową broń, mundury oraz stroje cywilne. Ponadto będzie można zgłębić wiedzę historyczną, bo prowadzone będą pogadanki. Rozmowy dostosowane zostaną do wieku odbiorców. Spotkanie z grupą rekonstruktorów zakończy się pokazem „Historii Ożywionej”. Zdradzona zostanie taktyka walki i zaprezentowana będzie obsługa broni czarnoprochowej. Nie zabraknie prezentacji mundurów, strojów i wyposażenia z okresu Powstania Styczniowego.

Natomiast o godz. 14:30 w kompleksie leśnym, na trasie od Rudy Różanieckiej (wieża przeciw pożarowa) do Kobylanki zostaną zaprezentowane interaktywne mini-inscenizacje historyczne, prezentujące sytuacje z Powstania Styczniowego. Będzie więc można spotkać Żandarmerię Narodową, rosyjskich żołnierzy, którzy zablokują drogę, dezertera i damy w czerni modlące się pod kapliczką o szczęśliwy powrót do domu swoich mężów i synów.

W sobotę również złożone zostaną kwiaty i zapalone znicze na pojedynczych grobach powstańców w Starym Lublińcu i Starym Dzikowie oraz przy mogiłach zbiorowych powstańców pod Kobylanką jak również na cmentarzu parafialnym w Cieszanowie. Tam ponadto wygłoszone będą prelekcje historyczne dotyczące Powstania Styczniowego.

W ramach realizacji projektu „Poszli w boje chłopcy nasze…” jesienią ogłoszone zostaną konkursy plastyczny i wiedzy o powstaniu styczniowym. Opublikowany zostanie również katalog fotografii z wydarzeń.

Realizowane zadania mają na celu upamiętnienie wydarzeń i powstańców, którzy oddali życie w największych bitwach leśnych Powstania Styczniowego, stoczonych w dniach 1-6 maja 1863 roku.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here