Ponad 60 aktorów i tysiąc widzów wzięło udział w rekonstrukcji bitwy z okresu powstania styczniowego, w lesie Kobylanka. Piękna leśna sceneria, huk wystrzałów, szarże kawalerii i wrzawa pola bitwy stworzyły wyjątkową oprawę obchodów 155. rocznicy zwycięskich bitew z okresu powstania styczniowego.

Chcąc upamiętnić wydarzenia z 1863 roku, w sobotę (05.05) w lesie Kobylanka odbyła się rekonstrukcja wydarzeń z okresu powstania styczniowego. W spektaklu historycznym udział wzięło ponad 60 aktorów i rekonstruktorów w strojach z epoki walk o niepodległość.

– W ten wyjątkowy sposób chcemy przypominać o najważniejszych wydarzeniach z historii Polski, jest to szczególnie ważne teraz w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez niepodległości. W sposób aktywny i ciekawy chcemy opowiadać o historii naszego kraju, skupić uwagę na ważnym wydarzeniu historycznym, które było fundamentem odrodzenia się Polski w roku 1918 – informują organizatorzy wydarzenia.

Kobylanka jest wyjątkowym punktem na mapie Podkarpacia, gdyż niewiele jest miejsc w dawnej Galicji bezpośrednio związanych z tym ważnym zrywem narodowym jakim było powstanie styczniowe. Rekonstrukcja odbyła się w bezpośrednim sąsiedztwie pomnika – mogiły powstańczej na terenie Nadleśnictwa Narol. Rekonstrukcje bitew odbyły się w naturalnej scenerii, w ten sposób stworzono swoisty wehikuł czasu, który przeniósł widzów do wydarzeń z roku 1863.

W imprezę aktywnie włączyli się rekonstruktorzy z całej Polski oraz lokalni ochotnicy ze wszystkich miejscowości gminy Cieszanów

Organizatorem wydarzenia była Gmina Cieszanów, Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie przy współpracy z Nadleśnictwem Narol i wsparciem Banku Spółdzielczego w Lubaczowie.

Galeria zdjęć, fot. Tomasz Mielnik.


zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here