Jaka droga dzieli nas od Słońca? Jak wygląda gwiazda? Co znajduje się w kosmosie? Na te i wiele innych pytań znajdziemy odpowiedź w Obserwatorium Astronomicznym w Tymcach. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających.

Uroczyste otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Tymcach odbyło się 17 września. Wówczas w dawnej wieży ciśnień w tajemnice wszechświata zaproszonych gości wprowadził przewodnik Szymon Ozimek. Opisał on nowoczesne wyposażenie obiektu, które pozwala na obserwację kosmosu, w tym także słońca, bo w Tymcach znajduje się najnowocześniejszy w Polsce teleskop oraz dodatkowo teleskop słoneczny Lunt 130MT. Pozwala on zobaczyć m.in. granulację powierzchni Słońca, pochodnie czy plamy słoneczne. Przewodnik zaznaczył, że położenie Obserwatorium jest bardzo atrakcyjne dla miłośników obserwacji nieba, gdyż mieści się ono z dala od źródeł sztucznego światła i ośrodków miejskich.

Osoby indywidualne, które chcą zwiedzić Obserwatorium Astronomiczne w Tymcach mogą skorzystać z jego bogatej oferty w każdy piątek, sobotę i niedzielę w godz. 14:00 – 18:00. Obiekt ma także atrakcyjną propozycję dla grup zorganizowanych. Otwarty dla nich jest we wtorki, środy i czwartki w godz. 9:00 – 14:00 (także w innych terminach, po wcześniejszym uzgodnieniu). Zapisy i rezerwacje prowadzone są pod numerem telefonu 725 184 093 w godzinach 9:00-17:00 oraz mailowo: kontakt@obserwatoriumtymce.pl.

Na miejscu, obok zwiedzania obiektu zamówić można Astro Warsztaty („Budowa Układu Słonecznego”, „Co można zobaczyć na niebie?”, „Czas – czy może zwolnić?”, „Podstawy astrofotografii”) i Astro prelekcje („W pogoni za ulotnym cieniem” – opowiastki podróżnicze uczestnika ekspedycji na całkowite zaćmienie Słońca w Japonii oraz „CERN, czyli czym zajmuje się Europejska Organizacja Badań Jądrowych” – relacja z pobytu w największym laboratorium świata zajmującym się m.in. badaniem początków Wszechświata). Skorzystać można także z Astro aktywności, takich jak mini park doświadczeń astronomicznych.

Organizując sobie, dzieciom czy grupom szkolnym wycieczkę do Gminy Lubaczów warto pamiętać, że w bliskiej okolicy odwiedzić nie tylko Obserwatorium, ale również otwartą niedawno Galerię Kolejnictwa Stacja Basznia i doskonale znaną w naszym regionie Kresową Osadę, gdzie m.in. serwowane są najsmaczniejsze regionalne dania i słodkie wypieki.

– W ciągu jednego dnia możecie skorzystać z wielu atrakcji, a wśród nich m.in. rozmaite warsztaty rzemieślnicze i kulinarne, dmuchany park rozrywki, przejażdżki mini kolejką, zwiedzanie zabytkowej lokomotywy i taboru kolejowego, odkrywanie nieba, taras widokowy na wieży i inne astro atrakcje – zachęcają do skorzystania z oferty organizatorzy, deklarując jednocześnie, że nuda pójdzie w zapomnienie.

Przypominają również, że najciekawszą formą nauki jest ta przez zabawę, dlatego oferta „1 PAKIET = 3 ATRAKCJE” to świetna propozycja na całodniową wycieczkę szkolną.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here