Fot. elubaczow.com

Tylko do 10 grudnia będzie można oglądać wystawę „Lubaczów w drodze do Niepodległości”. Eksponowana jest ona na lubaczowskim Rynku.

Wystawa poświęcona jest roli lokalnych bohaterów w procesie odzyskiwania przez Polskę Niepodległości. Szczególną uwagę zwiedzających skupia na osobie generała Stanisława Dąbka.

– Realizując projekt chcemy przybliżyć mieszkańcom powiatu lubaczowskiego osobę gen. Stanisława Dąbka, jego zasługi w walkach o Lubaczów oraz inne znane postaci i ich wkład w staraniach o wolną Polskę, ze szczególnym uwzględnieniem jednego z najważniejszych wydarzeń w historii naszego regionu – bitwy o Lubaczów w 1918 r. – mówią organizatorzy z Powiatowego Centrum Kultury w Lubaczowie.

Na pięciu dwustronnych planszach chronologicznie nakreślono szerokie tło czasów, kiedy powiat lubaczowski był częścią Austro-Węgier, okresu I wojny światowej, kiedy mieszkańcy naszego regionu czynnie włączyli się do walk o wolną Polskę oraz okresu II Rzeczypospolitej, kiedy Ziemi Lubaczowska, utracona w trakcie I rozbioru, po 146 latach powróciła w granice Polski, ale żyjącym tu Polakom przyszło jeszcze bronić wywalczonej niepodległości m.in. w wojnie polsko-ukraińskiej.

Realizowany przez Powiatowe Centrum Kultury w Lubaczowie projekt „Lubaczów w drodze do Niepodległości” dofinansowano ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here