W Radrużu podsumowano działania przeprowadzane w ramach realizacji projektu „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat”. W czwartek w Zespole Cerkiewnym odbyła się konferencja prasowa.

Muzeum Kresów w Lubaczowie wraz z Agencją Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” od 2019 roku wspólnie realizują zadanie dofinansowane ze środków  Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina 2014-2020. W czwartek (29.04) w Zespole Cerkiewnym w Radrużu podsumowano działania mające na celu promocję i ochronę materialnego dziedzictwa regionu Karpat, a w szczególności drewnianej architektury cerkiewnej. Właśnie w budynku muzealnym przy Zespole Cerkiewnym w Radrużu eksponowana jest wystawa, na której obejrzeć można 60 fotografii polskich i ukraińskich autorów, prezentujących 10 obiektów znajdujących się na Ziemi Lubaczowskiej we wsiach: Borchów, Gorajec, Kowalówka, Łówcza, Łukawiec, Nowe Brusno, Prusie, Szczutków i Radruż oraz 10 ukraińskich całego Zakarpacia.

Ponadto w ramach projektu Muzeum Kresów w Lubaczowie zabrało nas na wirtualne wycieczki. Z najdalszych zakątków Polski, a nawet świata można oglądać zabytki z naszego regionu. Wirtualnie możemy zwiedzać świątynie w Nowym Bruśnie, Łówczy, Prusiu, Radrużu i Szczutkowie. Dodatkowo w ramach projektu wydano katalog ukazujący piękno naszego regionu. Powstała także interaktywna mapa www.odkryj.powiatlubaczowski.pl prezentująca ciekawe miejsca i zabytki powiatu lubaczowskiego. Wraz z partnerami z Ukrainy zorganizowano również konferencje, briefingi i seminaria. Czwartkowe spotkanie z dziennikarzami było również okazją do zaprezentowania nowego pakietu logotypów Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W trakcie konferencji odbyła się także oficjalna premiera filmu”Radruż – cerkiew na dawnych Kresach Rzeczypospolitej”, który w sieci pojawił się w piątkowy wieczór.

W konferencji, poza dziennikarzami, uczestniczyli: Kierownik Wspólnego Sekretariatu Technicznego Andrzej Słodki oraz ekspert polskiego Oddziału Programu PL-BY-UA siedzibą w Rzeszowie Mateusz Dziura, Mychajło Dankanych – dyrektor Agencji Rozwoju Regionalnego i Współpracy Transgranicznej „Zakarpacie” Obwodu Zakarpackiego, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, Ewa Sowińska – kierownik projektu ze strony Muzeum Kresów w Lubaczowie oraz Piotr Zubowski – dyrektor Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Galeria zdjęć.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie http://muzeumkresow.eu/program-pl-by-ua.

elubaczow.com, mat. pras.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here