23.4 C
Lubaczów

Szlaki drewnianej architektury – podróże z duszą w regionie Lubaczowa

Podobne wpisy

Wyprawy szlakiem drewnianej architektury to coś więcej niż turystyka – to sposób na odkrywanie historii, religii i lokalnego kunsztu zaklętego w drewnie. Region Lubaczowa skrywa wyjątkowe cerkwie, kościoły i kapliczki, których nie znajdziesz w popularnych przewodnikach. To podróż w czasie i przestrzeni – idealna dla tych, którzy szukają spokoju i autentyczności.

Jak zorganizować podróż szlakiem drewnianych świątyń?

Zwiedzanie zabytków drewnianej architektury w okolicach Lubaczowa warto zaplanować jako kilkudniową wycieczkę – najlepiej na 2–3 dni z noclegiem w lokalnym pensjonacie lub gospodarstwie agroturystycznym. Większość atrakcji znajduje się w małych miejscowościach, dlatego własny środek transportu i wcześniejsze sprawdzenie godzin otwarcia to duże ułatwienie.

Cerkiew św. Paraskewy w Radrużu – perła UNESCO

To jeden z najpiękniejszych przykładów drewnianej architektury sakralnej w Polsce. Cerkiew w Radrużu, wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zachwyca nie tylko konstrukcją, ale też ikonostasem i wyjątkowym położeniem wśród drzew i starych nagrobków. To miejsce z duszą – ciche, skromne, ale potężnie działające na wyobraźnię.

Lubaczów – punkt wypadowy i miasteczko z historią

Sam Lubaczów to dobra baza do dalszego zwiedzania. Warto zajrzeć tu do muzeum Kresów, pospacerować po rynku i odwiedzić kościół św. Karola Boromeusza – przykład harmonii między nowoczesną formą a tradycją. To też miejsce, gdzie można dowiedzieć się więcej o wielokulturowej historii regionu.

Ciche wsie, ukryte perełki – m.in. Stare Brusno, Nowe Sioło i Dachnów

Na trasie warto zatrzymać się w miejscowościach, gdzie zachowały się mniej znane, ale wyjątkowo malownicze drewniane świątynie. Każda z nich ma inną historię i konstrukcję – niektóre są nadal czynne, inne pełnią funkcję muzealną. Największą atrakcją często okazuje się… droga do nich – przez lasy, pola i nieuczęszczane zakątki Roztocza Wschodniego.

Region Lubaczowa to idealne miejsce dla tych, którzy chcą odpocząć od pośpiechu i zatopić się w opowieściach zapisanych w drewnie. Szlak cerkwi i kościołów prowadzi przez przestrzeń pełną ciszy, natury i duchowej głębi. To podróż, po której wraca się z czymś więcej niż tylko zdjęciami – z refleksją i poczuciem prawdziwego kontaktu z miejscem.


Bądź na bieżąco - obserwuj nas na Facebooku. 

Najnowsze wpisy

zostaw odpowiedź

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

18 cze
Dni Lubaczowa 2025
Miasto Lubaczów
19 cze
Kraina Roztocze
Ziemia Lubaczowska
20 cze
X-lecie Leśnej Chaty
Leśna Chata w Kowalówce
21 cze
Cieszanowska Dycha
"Wędrowiec" Cieszanów
21 cze
III Zlot Pojazdów Zabytkowych
Leśna Chata w Kowalówce
21 cze
Wieczór literacki - Stanisław Jaglarz
Agroturystyka Polanka Horyniecka
27 cze
Roztoczański Festiwal Biegowy
Kresowa Osada
28 cze
Rowerowe Roztocze
Horyniec-Zdrój
28 cze
I Wakacyjny Turniej Szachowy
Centrum Kultury i Sportu w Cieszanowie
28 cze
Wieczór literacki - Zofia Nałkowska
Agroturystyka Polanka Horyniecka

Często czytane