Szukają bliźniaków genetycznych

0

Znalezienie komórek macierzystych jest trudniejsze niż szukanie igły w stogu siana. W poszukiwaniu dawcy szpiku kostnego spoza rodziny chorego pomaga Fundacja DKMS, która ostatnio tropi bliźniaka genetycznego dla Filipa chorego na autoimmunizacyjny zespół limfoproliferacyjny.

W niedzielę, 4 marca na Roztoczu odbył się Dzień Dawcy Szpiku. Specjalne punkty rejestracji pojawiły się w Tomaszowie Lubelskim, Rachaniu, Łaszczowie, Komarowie i Cieszanowie. Do działania zmotywowała historia sześcioletniego Filipa z Tomaszowa Lubelskiego, chorego na rzadkie schorzenie genetyczne jakim jest autoimmunizacyjny zespół limfoproliferacyjny. W akcję poszukiwania bliźniaka genetycznego chłopca zaangażowały się setki osób – zarejestrowano ponad 600 nowych, potencjalnych dawców. Jednym z najbardziej aktywnych miejsc w trakcie niedzielnej akcji okazał się Cieszanów. W Domu Dziennego Pobytu w ciągu zaledwie dwóch godzin zarejestrowało się 77 dawców.

Mimo tak wysokiej frekwencji warto pamiętać, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy jest bardzo niskie, wynosi od 1 do 25 tysięcy, a czasami nawet od 1 do kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców znajdzie się w bazie, tym więcej szans na życie dla chorych. Największą bazą dawców szpiku w Polsce dysponuje Fundacja DKMS. Zarejestrowanych w niej jest ponad 1 250 000 osób, a swoje komórki macierzyste lub szpik oddało już ponad 4 800 osób, dając szansę na życie pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie.

Dawcą komórek macierzystych może zostać prawie każdy. Chcąc nim zostać, należy zarejestrować się w Fundacji DKMS – www.dkms.pl. Pamiętajmy, że każdy potencjalny dawca może być zarejestrowany tylko w jednym Ośrodku Dawców Szpiku.

AH, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here