Szukają dawcy szpiku dla Filipka, w niedzielę także w Cieszanowie

0

Gmina Cieszanów włączyła się w akcję rejestracji dawców szpiku organizowaną przez Fundację DKMS. Jednym z potrzebujących jest 6-letni Filip, a lokalny punkt rejestracji będzie działał w najbliższą niedzielę.

Fot. Archiwum organizatorów akcji.

Uśmiech z twarzy mieszkającego w Tomaszowie Lubelskim Filipa nie schodzi nawet na chwilę, pomimo tego, że sześciolatek cierpi na rzadkie schorzenie genetyczne, jakim jest autoimmunizacyjny zespół limfoproliferacyjny, a jedynym dla niego ratunkiem jest przeszczepienie komórek macierzystych. Niestety ciągle nie udało się znaleźć dla niego dawcy, a potrzebujących w bazie Fundacji DKMS jest znacznie więcej. Pomóc, poprzez rejestrację w specjalnej bazie, może prawie każdy, a najbliższa okazja już w niedzielę w Cieszanowie.

Punkt rejestracji będzie działał w Domu Dziennego Pobytu (dawna synagoga) w niedzielę (04.03) od godz. 12:00 do godz. 14.00.

Kto może zostać dawcą komórek macierzystych?

Zarejestrować może się każdy zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, ważący minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Zajmuje to tylko chwilę, polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka za pomocą pałeczek. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here