W piątek w Zespole Szkół rejestracja potencjalnych dawców szpiku

0

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: białaczka, czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego. W najbliższy piątek (20.03) w Zespole Szkół im. gen. Józefa Kustronia w Lubaczowie prowadzona będzie rejestracja potencjalnych dawców szpiku i komórek macierzystych. Rejestracja zajmuje to tylko chwilę i polega na przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza z danymi osobowymi oraz pobraniu 4 ml krwi lub wymazu z wewnętrznej części policzka.

fot. fraube.files.wordpress.com
fot. fraube.files.wordpress.com

Akcja przeprowadzona jest w ramach działań Fundacji DKMS Polska, która została założona w 1991 roku z prywatnej inicjatywy w oparciu o historię cierpiącej na białaczkę Mechtild Harf. Dało to początek największej bazy danych na świecie, skupiającej ponad 4 mln zarejestrowanych potencjalnych dawców komórek macierzystych. Misją fundacji jest odnalezienie dawcy dla każdego pacjenta potrzebującego przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych powstała w Polsce w 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit. Wtedy w naszym kraju było zarejestrowanych niespełna 40 tysięcy potencjalnych dawców szpiku. Dziś jest ich już ponad pół miliona, z czego w bazie Fundacji DKMS ponad 430 tysięcy. W ciągu pięciu lat 900 z nich podarowało cząstkę siebie potrzebującym. To jednak wciąż za mało, bo wielu pacjentów nadal nie znajduje swojego genetycznego bliźniaka.

– By się zarejestrować musisz mieć ukończone 18 lat i ważyć co najmniej 50 kg. W piątek poprosimy Cię o wypełnienie formularza (potrzebny będzie dowód osobisty) i pobranie patyczkiem materiału z wewnętrznej strony policzka… i już! Zapraszamy między godziną 8.30 a 15.30 do malej sali gimnastycznej przy Zespole Szkoł im.gen J. Kustronia w Lubaczowie, ul. Kościuszki 161 – informują koordynatorzy akcji w Lubaczowie.

Bycie potencjalnym dawcą szpiku to jednak bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy okaże się, że właśnie Ty jesteś genetycznym bliźniakiem, dasz komuś nadzieję na nowe ŻYCIE. Jeśli wtedy zrezygnujesz, odbierasz komuś tę nadzieję. Zastanów się więc, zanim podejmiesz decyzję o rejestracji.

elubaczow.com, DKMS


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here