Są pieniądze na remont cerkwi w Bruśnie i synagogi w Cieszanowie

9

Prawie 10 mln zł przeznaczy wojewoda podkarpacki na prace konserwatorskie przy zabytkach w 2014 roku. Wśród obiektów, które otrzymały dofinansowanie jest drewniana cerkiew w Bruśnie, którą opiekuje się Muzeum Kresów w Lubaczowie (100 tys. zł dotacji) i synagoga w Cieszanowie (70 tys. zł dotacji). O finansowym wsparciu dla zabytków wojewoda podkarpacki Małgorzata Chomycz-Śmigielska poinformowała podczas środowej (27.03) konferencji prasowej.

Cerkiew w Nowym Bruśnie
Cerkiew w Nowym Bruśnie, fot. Tomasz Michalski (c)

Drewniana cerkiew p.w. św. Paraskewii należy do najstarszych w okolicy. Data jej budowy nie jest jednoznacznie ustalona. Podaje się 1676, 1713, 1753 lub 1790 r. Pewne jest natomiast, że w 1873 r. do świątyni dobudowano zakrystię, a w 1906 r. została przebudowana.

Do Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wpłynęło 423 wnioski. Specjalnie powołana komisja pozytywnie oceniła 246 z nich, przyznając dotacje na łączną kwotę 9 mln 561 tys. zł. Na prace remontowo-konserwatorskie przy obiektach architektury i budownictwa przeznaczono kwotę 6 mln 905 tys. zł, natomiast na prace przy obiektach ruchomych 2 mln 627 tys. zł. 29 tys. zł będzie przeznaczone na przeprowadzenie ratowniczych badań archeologicznych.

Synagoga w Cieszanowie, fot. lubaczow360.pl
Synagoga w Cieszanowie, fot. lubaczow360.pl (c)

Synagoga została zbudowana w 1889 roku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali synagogę. Po wyzwoleniu miasta w 1944 roku, synagoga została przeznaczona na magazyn. Od początku lat 90. XX wieku budynek stoi opuszczony w stanie zamkniętej ruiny.

Podkarpacki wojewódzki konserwator zabytków Grażyna Stojak przedstawiła plany konserwatorskie na najbliższy czas i podsumowała ubiegłoroczne inwestycje. Podczas konferencji rozmawiano również o roli samorządów i stowarzyszeń w opiece nad zabytkami. Wojewódzki konserwator zabytków Grażyna Stojak z satysfakcją stwierdziła, że przybywa stowarzyszeń, które angażują się w ratowanie zabytków.

elubaczow.com, hp, PUW Rzeszów 


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

9 komentarze

  1. Wspaniała wiadomość dla wyznawców religii mojżeszowej w Cieszanowie i grekokatolików w Bruśnie a co mają powiedzieć ludzie, którzy nie mają co do garna włożyć. Nie ma się z czego cieszyć, bo codzienność jest przykra dla większości mieszkańców. Władze- otoczeni dookoła kunktatorami- starajcie się o to aby zaspokoić najbardziej palące potrzeby ludzi a nie fetować i cieszyć się, że ktoś dał ,,państwowe” pieniądze na co powinien już dawno dać. Normalnym zjadaczom chleba płakać się chce jak widzą czym się wybrańcy narodu podniecają! Proponuję podnieść jeszcze podatki abyście mogli zaspokoić swoje wizje.

  2. Ci, którzy maja czas, aby narzekać lepiej by go spożytkowali, gdyby zabrali się za poszukiwanie pracy. Jeżeli nie tu to w innym regionie. Trwanie w marazmie uzależnia i powoduje , że gdy pojawia się szansa to niej nie korzystają.
    Fakt, nie mamy u siebie wyznawców judaizmu, ale firma, która będzie synagogowe remontować będzie potrzebować ludzi do pracy. dyskusja o smakach i podniebieniach kończy się jedynie na utarczkach słownych , a jak ktoś jest głodny to trzeba wstać i się najesc bo samo jedzenie do ust nie trafi…

  3. księżniczko zejdź na ziemię, jaka firma, czyja firma? Szansa jest zawsze tylko dla wybranców – nieprawdaż? Spożytkuj lepiej czas na coś innego, bo nic mądrego nie masz do powiedzenia! Łatwo się można uzależnić od głupiej fantazji. Zacznij może gdzie indziej prawić dyrdymały. A może ty jesteś uzależniony….?

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here