Jerzy Mazurkiewicz – Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubaczowie wydał komunikat związany z ryzykiem przeniesienia ognisk pryszczyzcy u bydła do naszego regionu. Jak możemy przeczytać w przedstawionej informacji, sytuacja oceniana jest jako niepokojąca.
Kilka dni temu informowaliśmy na łamach portalu o prewencyjnych na terenie Podkarpacia w związku ze stwierdzeniem ognisk pryszczycy u bydła na terenie Słowacji i na Węgrzech. Jak informowała Wojewoda – Teresa Kubas-Hul, sprawa traktowana jest bardzo poważnie. Świadczą o tym spotkania robocze służb pod kierownictwem Ministra Rolnictwa Czesława Siekierskiego. W spotkaniach tych, w formule online, biorą także udział przedstawiciele Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie – w tym II Wicewojewoda Tomasz Lorenc.
W związku z obecną sytuacją i wysokim ryzykiem przeniesienia się wirusa do stad na terenie Polski, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubaczowie wydał specjalny komunikat, w którym zawarte są informacje i zalecenia związane z możliwym przedostaniem się wirusa pryszczycy na terytorium powiatu. Jak możemy przeczytać w komunikacie:
Pryszczyca jest bardzo zaraźliwa i może przenosić się różnymi drogami, m.in. poprzez bezpośredni kontakt chorych zwierząt ze zdrowymi, pośredni kontakt – wirus może przenosić się poprzez zanieczyszczone przedmioty, takie jak narzędzia, sprzęt, pojazdy, a nawet ubrania i buty, powietrze – wirus może być przenoszony przez wiatr na duże odległości, zwierzęta dzikie – takie jak żubry, jelenie czy dziki, mogą być nosicielami wirusa i rozprzestrzeniać chorobę, ludzie – również mogą przenosić wirusa na swoich ubraniach, butach lub w inny sposób.
Objawy pryszczycy mogą się różnić w zależności od gatunku zwierzęcia, ale najczęściej występują: gorączka, pęcherze i owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej, języka, wargach, w przestrzeniach międzyracicowych oraz na wymieniu, ślinotok, kulawizna, utrata apetytu, spadek produkcji mleka, ronienia u ciężarnych zwierząt, śmierć młodych zwierząt.
Aby uchronić zwierzęta przed pryszczycą, trzeba przestrzegać kilku zasad. Należy ograniczyć kontakt zwierząt z osobami postronnymi oraz z dzikimi zwierzętami, a zwierzęta wprowadzane do stada powinny być poddane kwarantannie. W pomieszczeniach, w których przebywają zwierzęta, konieczne jest dbać o higienę oraz regularnie dezynfekować sprzęt. Należy regularnie kontrolować stan zdrowia zwierząt i w przypadku podejrzenia pryszczycy, niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii w celu pobrania próbek w kierunku wykluczenia FMD.
Pełny komunikat znajduje się poniżej.
