Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lubaczowie wydał ważne rozporządzenie, z którym powinni zapoznać się utrzymujący drób na terenie powiatu lubaczowskiego. Chodzi o ryzyko wystąpienia ptasiej grypy.
Na początku marca informowaliśmy o wystąpieniu ptasiej grypy na terenie zalewu w Starym Lublińcu. W związku z tym, wprowadzony tam został zakaz przebywania i wędkowania. Jak się jednak okazuje, sytuacja jest poważniejsza.
10 marca w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego ukazało się rozporządzenie Powiatowego Lekarza Weterynarii, Jerzego Mazurkiewicza w sprawie wprowadzenia środków zmniejszających ryzyko wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w gospodarstwach utrzymujących drób na terenie powiatu lubaczowskiego. Określa ono kilka miejscowości jako obszar szczególnie narażony na ryzyko wystąpienia ptasiej grypy. Mowa o miescowościach:
- – w gminie Stary Dzików: Ułazów,
- – w gminie Cieszanów: Niemstów, Stary Lubliniec, Nowy Lubliniec, Żuków, Doliny, Kowalówka,
- – w gminie Narol: Płazów, Ruda Różaniecka.
Jak nakazuje Powiatowy Lekarz Weterynarii, na oznaczonych obszarach należy utrzymywać drób w zamknięciu lub innych miejscach, w których niemożliwy będzie kontakt z dzikim ptactwem, dodatkowo karmić i poić drób należy w pomieszczeniach zamkniętych lub miejscach osłoniętych, do których nie mają dostępu dzikie ptaki. Należy także zgłaszać przypadki padnięć dzikich ptaków lub podejrzeń wystąpienia ptasiej grypy u ptaków odstrzelonych (dotyczy dzierżawców lub zarządców obwodów łowieckich).
Wspomniane nakazy obowiązują wszystkich mieszkańców oraz osoby przebywające czasowo na terenie miejscowości określonych w rozporządzeniu. Rozporządzenie obowiązuje do czasu jego uchylenia.