Firma Master z Krowicy Samej zrealizuje zadanie powiatu lubaczowskiego – budowę Parku Historyczno-Etnograficznego „Przygródek”. Powstanie on w Zespole Zamkowo-Parkowym w Lubaczowie.
Firma wyłoniona została w drodze przetargowej. Na realizację wszystkich trzech etapów inwestycji przeznaczono kwotę 4 614 720 zł. Planowana ekspozycja będzie obejmować dwa główne sektory: uliczki małomiasteczkowej oraz zagrody plebańskiej. W przestrzeni parkowej zostaną zaaranżowane zabytkowe, głównie drewniane budynki, pochodzące z powiatu lubaczowskiego oraz Pogranicza Nadsańskiego, co pozwoli odwiedzającym przenieść się w czasie i poznać regionalne tradycje.
W dokumentacji projektowej przewidziano odtworzenie ośmiu obiektów „Przygródka”. Sektor uliczki małomiasteczkowej obejmie trzy domy, dwa budynki gospodarcze oraz kuźnię. Natomiast w sektorze plebańskim pojawi się dom i spichlerz. Zadbano również o bezpieczeństwo poprzez opracowanie ekspertyzy przeciwpożarowej całego kompleksu oraz projektu systemu sygnalizacji pożaru dla wszystkich nowopowstających budynków.
Nazwa „Przygródek” nawiązuje do dawnego podgrodzia, co podkreśla lokalny kontekst i związki kulturowe. Warto przypomnieć, że w „Przygródku” znajdują się już interesujące obiekty, takie jak choćby drewniana stodoła z lat 30. XX wieku czy dawna świetlica z Opaki.
Realizacja Parku Historyczno-Etnograficznego to ważny krok w kierunku ochrony i promocji kultury regionu, który z pewnością przyciągnie wielu turystów i miłośników historii. Inwestycja Powiatu Lubaczowskiego jest możliwa dzięki pozyskanemu dofinansowaniu w 8. edycji naboru wniosków Rządowego Funduszu Polski ład – Program Inwestycji Strategicznych.
To kolejna inwestycja w Zespole Zamkowo-Parkowym, który jest obecnie bardzo atrakcyjnym miejscem:
PZ, elubaczow.com