Już tylko krok dzieli nas od zakończenia prac remontowo-konserwatorskich w zabytkowej świetlicy z Opaki, wzniesionej około 1930 roku. Obiekt znajduje się przy wejściu do zespołu Zespołu Parkowo-Zamkowego przy Muzeum Kresów w Lubaczowie.

Budynek dawanej świetlicy wiejskiej z Opaki w gminie Lubaczów został w częściach przeniesiony do Lubaczowa w 2006 roku. Złożono go w latach 2018–2019 i stał się pierwszym obiektem planowanej przyszłej ekspozycji skansenowskiej przy tzw. starym parku. W 2021 roku Muzeum Kresów w Lubaczowie udało się pozyskać fundusze, które pozwoliły na wykonanie prac konserwatorsko-restauracyjnych.

Z kolei w bieżącym roku zadbano o zewnętrzny wystrój obiektu, a dokładnie o wapienną pobiałkę ścian oraz deskowanie ganku.

Zadanie to realizował we wrześniu i październiku Edwin Andrzej Wilbik – konserwator zabytków drewnianych, uznany w kraju znawca i praktyk w zakresie badań i ochrony architektury drewnianej – relacjonuje Janusz Mazur, kustosz Muzeum Kresów w Lubaczowie.

W ramach tych prac ściany zostały mechanicznie oczyszczane za pomocą specjalnych satyniarek, a pomiędzy belkami wykonywano frezowanie w celu wyrównania powierzchni. Elewacja została także impregnowana i spoinowana lnianymi pakułami oraz zaprawą glinianą z wykorzystaniem lokalnej gliny z Baszni Dolnej, po czym także pobielona. W końcowej fazie prac skoncentrowano się na wykończeniu ganku. Dodano balustradę w dolnej części oraz ozdobną falbankę deskową. Wykonano również okapnik z desek sosnowych osadzonych na podwalinach dębowych.

Wykonanie tych prac nadało budynkowi ostateczny wyraz estetyczny, który nawiązuje do czasów jego budowy. Świetlica – dosłownie i w przenośni – odzyskała swój pierwotny blask. Charakterystyczna biel elewacji i naturalny kolor drewnianego ganku przybliża klimat dawnych czasów, w których drewniane budownictwo mieszkalne z typowymi bielonymi ścianami dominowało w rodzimym krajobrazie kulturowym – podsumowuje Janusz Mazur.

To kolejny krok w odnowieniu zabytkowego budynku świetlicy, a prace były możliwe dzięki wsparciu Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Województwa Podkarpackiego, Powiatu Lubaczowskiego oraz Muzeum Kresów w Lubaczowie. Pozostaje jeszcze wykończenie pieców wewnątrz budynku.

Galeria zdjęć, fot. Muzeum Kresów w Lubaczowie.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here