W województwie lubelskim potwierdzono 20 ognisk wścieklizny. Największe zagrożenie wykryto w sąsiadujących powiatach – tomaszowskim, hrubieszowskim i zamojskim. W województwie podkarpackim potwierdzono kolejne 4 – w powiatach brzozowskim i przemyskim.
Wścieklizna jest śmiertelną, wirusową chorobą zakaźną, która dotyka centralnego układu nerwowego. Wrażliwe na nią są wszystkie ssaki, w tym także ludzie. Wirus przenosi się głównie w wyniku kontaktu śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową. Wścieklizna zabija rocznie około 60 tys. osób, głównie w Azji i w Afryce. Okres inkubacji choroby u zwierząt (w zależności od gatunku ssaka) trwa od kilku dni do 7 lat.
Wścieklizna może przebiegać w dwóch postaciach: z nadpobudliwością oraz porażenna. Pierwsze objawy obejmują mrowienie lub kłucie w obrębie rany, przez którą wniknął wirus, a także gorączkę. W miarę rozwoju choroby i wnikania do układu nerwowego człowieka dochodzi do zapalenia mózgu i rdzenia kręgowego, a następnie zgonu.
Chore zwierzęta zachowują się inaczej, niż wynika to z ich usposobienia. Dzikie zwierzęta nie uciekają przed człowiekiem, mogą być agresywne i atakować, lub pozwalają na bliski kontakt. U zwierząt domowych zaobserwować można niepokój, nadpobudliwość, spożywanie niejadalnych przedmiotów, agresję, ślinotok, opadanie żuchwy z wypadającym językiem, a także porażenia i niedowłady kończyn. Nie leczy się chorych i zakażonych zwierząt. U człowieka po prawdopodobnym kontakcie z wirusem wykonywane są szczepienia oraz podawana jest immunoglobulina.
W Polsce rezerwuarem wścieklizny jest lis rudy. Od 2002 roku województwo podkarpackie objęte jest doustnym szczepieniem tych zwierząt przeciwko wściekliźnie. Na terenie całego kraju obowiązuje nakaz szczepienia psów powyżej 3 miesiąca życia, a także kotów na terenach szczególnie zagrożonych wścieklizną. Uchylanie się od tego obowiązku podlega karze grzywny (od 20 zł do 5000 zł). Inną metodą ochrony przed zakażeniem jest ostrożność w kontaktach ze zwierzętami wolno żyjącymi, które nie wykazują naturalnego lęku przed człowiekiem.
Wszelkie przypadki kontaktu czy pogryzień przez podejrzane zwierzęta zgłaszać należy do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii. W Lubaczowie znajduje się on na ul. Mazury 3, nr tel.: 16 632 91 10 lub 694 455 764.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!
Może by się ktoś zainteresował psami błąkającymi się przy szkole w Lisich Jamach.Jak nie siedzą przed furtką to biegają po chodniku i wbiegają pod jadące samochody.