Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o prowadzonej w dniach 21 września – 3 października jesiennej akcji doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Ważne jest, aby w tym czasie respektować zasady bezpieczeństwa.

Szczepionki doustne wykładane będą ręcznie i zrzucane z samolotów. Akcja prowadzona będzie na terenie województwa podkarpackiego, także w powiecie lubaczowskim. Wykładana przynęta – wydająca specyficzny zapach – zawiera w środku aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy.

Osoby, które posiadają mięsożerne zwierzęta domowe, powinny trzymać je w zamknięciu na terenach objętych akcją szczepień oraz przez 14 dni po jej zakończeniu. Jest to ważne, aby uniknąć kontaktu zwierząt z rozłożoną szczepionką. Zaleca się również wstrzymanie się od polowań.

Pamiętajmy, że przynęty zawierające szczepionkę nie powinny być dotykane przez ludzi, ponieważ wówczas nie będą przyjmowane przez lisy. W przypadku kontaktu z przynętą, należy dokładnie umyć miejsca, które miały z nią kontakt, wodą z mydłem. Zaleca się również skonsultować ten fakt z lekarzem. Będzie on mógł ocenić sytuację i odpowiednio doradzić co do dalszych kroków.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here