We wtorek (29.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyła się rywalizacja o tytuł „Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2024”. Kto popełnił najmniej błędów w poszczególnych kategoriach wiekowych?
Do Dyktanda Ziemi Lubaczowskiej w trzech kategoriach wiekowych (osoby do 25 roku życia, osoby w wieku 26-50 lat, osoby w wieku powyżej 50 lat) przystąpiło w sumie 21 osób. Wśród uczestników byli nie tylko przedstawiciele młodzieży, ale także lokalnych instytucji kultury, Rady Miejskiej, służb mundurowych, czy lekarzy.
Zmagania odbywały się w formie pisemnej, uczestnicy mieli za zadanie poprawnie napisać wyrazy i zdania o różnym stopniu trudności ortograficznej, gramatycznej i interpunkcyjnej. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład weszli: Natalia Kopytko, (przewodnicząca jury), Barbara Bednarczyk, Marek Chmiel – nauczyciele LO w Lubaczowie oraz Katarzyna Pelc-Antonik – dyrektor MBP w Lubaczowie (członkowie jury).
W kategorii do 25 lat tytuł Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2024 otrzymał Radosław Bułas, a Wicemistrza Olga Sroka. W drugiej kategorii Mistrzem została Anna Sroka, a Wicemistrzem Elżbieta Snopkowska, a w trzeciej Barbara Kubrak (Mistrz) i Jadwiga Łachowska (Wicemistrz).
Wśród piszących dyktando był Pan Zygmunt Gmyrek, laureat ubiegłorocznej rywalizacji w kategorii wiekowej powyżej 50 lat, który przekazał dyplom Pani Barbarze Kubrak, tegorocznej zwyciężczyni w tej kategorii wiekowej.
Nagrodami w konkursie były nagrody pieniężne i rzeczowe. Mistrzowie Ortografii otrzymali po 500 zł, ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie. Każdy z laureatów konkursu otrzymał również nagrody rzeczowe – pamiątkowy dyplom i książki, ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie.
Podsumowując dyktando komisja stwierdziła, że najwięcej trudności uczestnikom sprawiło pierwsze słowo dyktanda tj. „sześćdziesięciosiedmioipółletnia” oraz zwrot „naigrawały się”, gdyż większość z nas w języku potocznym używa niepoprawnej formy naigrywać się”. Ponadto błędy pojawiały się w słowach zapożyczonych z innych języków np. „rendez-vous”, „faux pas”, w słowach określających kolory np. „żółtozielony”, „niebiesko-biały”, „bladożółty” oraz w imieniu Borzywoj.
Jest nam niezmiernie miło, że nasz konkurs po raz kolejny cieszył się dużym zainteresowaniem. Dziękujemy wszystkim za udział i zaangażowanie, zapraszamy do kolejnych edycji i serdecznie gratulujemy laureatom – podsumowują organizatorzy.
Tegoroczne Dyktando Ziemi Lubaczowskiej zostało zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie i Miejską Bibliotekę Publiczną pod honorowym patronatem Barbary Broź, Starosty Powiatu Lubaczowskiego oraz Krzysztofa Szpyta, Burmistrza Miasta Lubaczowa.
Galeria zdjęć, fot. MBP w Lubaczowie.
elubaczow.com, MBP w Lubaczowie
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 15 tysięcy naszych obserwujących!