W czwartek (26.10) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lubaczowie odbyła się rywalizacja o tytuł „Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2023”. Poznajcie zwycięzców w poszczególnych kategoriach wiekowych.

Kolejna edycja Dyktanda Ziemi Lubaczowskiej została zorganizowana przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie i Miejską Bibliotekę Publiczną pod honorowym patronatem Zenona Swatka, Starosty Powiatu Lubaczowskiego oraz Krzysztofa Szpyta, Burmistrza Miasta Lubaczowa. Jego celem było nie tylko sprawdzenie umiejętności ortograficznych oraz gramatycznych uczestników, ale także promowanie umiejętności w zakresie stosowania zasad ortograficznych języka polskiego, doskonalenie poprawności pisowni ortograficznej i gramatycznej, kształcenie nawyku prawidłowego stosowania podstawowych zasad ortograficznych oraz rozwijanie zainteresowań kulturą języka polskiego.

Rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach wiekowych, tj. osoby do 25 roku życia, osoby w wieku 26-49 lat, osoby w wieku 50 lat i więcej. Do zmagań ortograficznych zgłosiło się w sumie 27 osób. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja, w której skład weszli: Natalia Kopytko (przewodnicząca jury), Barbara Bednarczyk, Ewa Żuk – nauczycielki LO w Lubaczowie oraz Katarzyna Pelc-Antonik – dyrektor MBP w Lubaczowie (członkinie jury).

W kategorii do 25 lat tytuł:
„Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2023” otrzymała Martyna Kostek,
„Wicemistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2023” otrzymała Radosław Bułas.

W kategorii wiekowej 26-49 lat tytuł:
„Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2023” otrzymał Kamil Bułas,
„Wicemistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2023” otrzymała Elżbieta Snopkowska.

W kategorii wiekowej 50 lat i więcej tytuł:
„Mistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2023” otrzymał Zygmunt Gmyrek,
„Wicemistrza Ortografii Ziemi Lubaczowskiej 2023” otrzymała Jadwiga Łachowska.

Nagrodami w konkursie były nagrody pieniężne i rzeczowe. Mistrzowie Ortografii otrzymali po 500 zł, ufundowane przez Stowarzyszenie Rozwoju Edukacji przy Liceum Ogólnokształcącym w Lubaczowie. Każdy z laureatów konkursu otrzymał również nagrody rzeczowe – pamiątkowy dyplom i książki, ufundowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lubaczowie.

Podsumowując dyktando komisja stwierdziła, że „najstarsi mieli trudności z anglicyzmami, młodzież nie zna takich słów jak „żonkoś”, „pacholęta”. Potwierdza to, iż język jest żywy, ewoluuje na naszych oczach!” – czytamy na stronie internetowej MBP w Lubaczowie.

Galeria zdjęć.

eluabczow.com, MBP w Lubaczowie


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here