Rozpoczęły się prace związane z konserwacją zabytkowej polichromii we wnętrzu kościoła pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie. Ich wartość to ponad 1,5 mln zł.

O tym, że parafia pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie pozyskała dotację na konserwację polichromii z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków pisaliśmy w sierpniu ubiegłego roku. W jego ramach przyznano bezzwrotne wsparcie na prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane. Zadanie pn. „Konserwacja zabytkowej polichromii we wnętrzu Kościoła pw. św. Stanisława BM w Lubaczowie autorstwa lwowskiego malarza Bronisława Gawlika z pierwszej połowy XX w.”, o które wnioskował samorząd województwa podkarpackiego, otrzymało dofinansowanie w wysokości 1 470 000 zł. Kolejnym krokiem było podpisanie umowy na realizację tego zadania, które miało miejsce w połowie kwietnia br.

Obecnie trwają już prace, które realizuje konsorcjum trzech firm: Gratia Artis. Konserwacja dzieł sztuki. Projektowanie. Stanisław Makara z Lubaczowa, Konserwacje Dzieł Sztuki, Prace Budowlane z Wieliczki i Pro Artis Konserwacja Dzieł Sztuki. Projektowanie z Opaki. Ich wartość to 1 500 047,29 zł.

Zdejmowane są wszystkie przemalowania polichromii, uzupełniane są wszystkie ubytki oraz wzmacniana struktura tynków z malowidłami. W prezbiterium trwają już prace związane z odnowienie malowideł na sklepieniu. Trwają także prace związane z wymianą okablowania pod nową instalację nagłośnieniową. Obecna ma już ponad 50 lat. Zmodyfikowana została instalacja centralnego ogrzewania. W ściany wkuto instalację doprowadzającą wodę do grzejników tak aby w przyszłości nie powodowała zabrudzeń na ścianach w okresie grzewczym. W związku z rozszerzeniem zakresu prac zwracamy się z prośbą o wsparcie indywidualnymi ofiarami na ten cel – relacjonował podczas niedzielnej mszy świętej ks. dziekan Andrzej Stopyra, proboszcz parafii.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

9 komentarze

  • Mi tam się podoba, że Kościół jest remontowany, trzeba dbać o nasze dobra kultury katolickiej.
   A pieniądze i zbytni dobrobyt szanowny panie zniszczyły niestety niektórych ludzi którzy w niedzielę idą do komunii Świętej a następnie ściągają krzyże ze ścian albo co gorsze popierają takich co to robią z uśmiechniętym serduszkiem.

 1. Zauważcie jeszcze szanowni państwo czym środowiska liberalno-lewicowe chcą nam zastąpić naszą wiarę chrześcijańską:
  Dwóch tatusiów i adopcja przez nich dziecka, zabijanie nienarodzonych dzieci, dewiacje seksualne promowane jako normalność. To są realia zmian jakie chcą wprowadzić nam środowiska liberalno-lewicowe.
  Więc proszę się zastanowić przyjmując komunię świętą co robicie w życiu codziennym.

  • Dewiacją to jest zmienianie nicków przez Ciebie swego czasu. A sprawy sumienia czy poglądów politycznych połączonych z religią proszę zostawić każdemu sobie. Poza tym wiarą w PiS nie determinuje tego, że ktoś jest święty i może iść do komunii a jak w PiS nie wierzy tylko w inną partię to już nie. Babinicz vel polaku2010. Kreujesz się na wielkiego katolika. I ślepo wierzysz w PiS. Tamtych grzechów już nie widzisz. Bo to PiS. Nie raz Ci tutaj pisałem i jeszcze raz napiszę. Z Twoich komentarzy wychodzi tylko hipokryzja.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here