W najbliższą niedzielę, 29 października, parafia pw. św. Karola Boromeusza w Lubaczowie będzie obchodzić uroczysty odpust parafialny ku czci swojego patrona. Poznajcie historię tej wspólnoty i jej duchowego opiekuna.

Historia parafii św. Karola Boromeusza

Historia parafii sięga początku grudnia 1997 roku, kiedy to biskup zamojsko-lubaczowski Jan Śrutwa wydał dekret korekty granic pomiędzy parafią konkatedralną i parafią św. Mikołaja w Lubaczowie (ta powstała w powstała w 1979 r. i została wydzielona z parafii św. Stanisława BM). Jego mocą parafia św. Mikołaja otrzymała nowy tytuł – św. Karola Boromeusza. Kościołem parafialnym została cerkiew greko-katolicka mieszcząca się przy ulicy Grunwaldzkiej. Po wizycie w naszym mieście papieża Jana Pawła II w 1991 roku zrodziła się myśl wybudowania świątyni, która byłaby pamiątką papieskiej wizyty. Kilka lat później rozpoczęły się przygotowania, a we wrześniu 1997 r. biskup Jan Śrutwa dokonał poświęcenia i wmurowania kamienia węgielnego. W czerwcu 1998 r., w siódmą rocznicę pobytu papieża Jana Pawła II na ziemi lubaczowskiej, rozpoczął funkcjonowanie kościół pod wezwaniem św. Karola Boromeusza, uznany powszechnie za swoisty pomnik, wotum za dar nawiedzenia Lubaczowa przez Ojca Świętego. Od tamtego czasu proboszczami parafii byli: ks. Zbigniew Kociołek (1997-2008), ks. Jerzy Tworek (2008-2011), ks. Czesław Gołdyn (2011-2015), ks. Roman Karpowicz (2015 – obecnie).

Kim był św. Karol Boromeusz

Karol Boromeusz urodził się w roku 1538 na zamku Arona w Longobardii, nieopodal Mediolanu we Włoszech. Ukończył studia prawnicze, był znawcą sztuki. Już w wieku 23 lat został kardynałem i arcybiskupem Mediolanu, lecz święcenia biskupie przyjął dopiero dwa lata później. Głęboką przemianę duchową spowodowała w nim śmierć brata. Podjął życie pełne ascezy i duszpasterskiej gorliwości. Troszczył się o ludzi ubogich i chorych. Przyczynił się do zakończenia Soboru Trydenckiego, po czym z wielkim zaangażowaniem wprowadzał w swej diecezji jego reformy. Założył pierwsze na świecie seminarium duchowne przygotowujące kandydatów do kapłaństwa. Zmarł 3 listopada 1584 roku. Kanonizacji Karola Boromeusza dokonał papież Paweł V w roku 1610 r., wyznaczając na dzień jego dorocznej pamiątki 4 listopada. Był patronem Karola Wojtyły.

Odpust – Święto Parafii

Odpust Parafialny to szczególne święto w życiu każdej parafii katolickiej. To czas, kiedy wierni wspólnie świętują swojego patrona, oddając hołd jego dziedzictwu duchowemu i uczestnicząc w obrzędach religijnych. Parafia św. Karola Boromeusza w Lubaczowie zaprasza wszystkich mieszkańców oraz przybyłych gości do udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu. Suma odpustowa z procesją wokół kościoła rozpocznie się w niedzielę 29 października o godz. 12:00.

elubaczow.com, diecezja.zamojskolubaczowska.pl, opoka.org


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here