Odpust ku czci św. apostołów Piotra i Pawła w Konkatedrze w Lubaczowie

1

W sobotę (29.06) w uroczystość św. apostołów Piotra i Pawła odbędzie się odpust w parafii konkatedralnej. Jest to jeden z trzech odpustów w Konkatedrze. Uroczystości odbywają się również tutaj 7 maja – ku czci Matki Bożej Łaskawiej i w niedzielę po 8 maja – ku czci Św. Stanisława.

Parafia ma bogatą historię. Pierwsze wzmianki o kościele w Lubaczowie sięgają 1388 roku. Była to wtedy świątynia pw. Św. Trójcy, Najświętszej Marii Panny i św. Stanisława BM. Na początku XVII w. zbudowano w Lubaczowie kolejny kościół drewniany, który w 1619 r. poświęcił biskup przemyski Stanisław Sieciński. Kościół ten spłonął w 1655 r., ale został szybko odbudowany. Kościół ten istniał do poł. XVIII w. Budowę nowego murowanego kościoła w stylu neoromańskim i neogotyckim, rozpoczęto w 1898 r., a w 1899 r. konsekrował go bp pomocniczy lwowski Józef Weber. We wnętrzu świątyni znalazły się także najcenniejsze obiekty z dawnego kościoła: obrazy – św. Anny, Matki Boskiej Lubaczowskiej i Jezusa Milatyńskiego, a także Grupa Ukrzyżowania (rzeźby: Pana Jezusa, Maryi i Jana Ap.), ambona i paramenty liturgiczne.

Po II wojnie światowej, w 1945 roku świątynia została podniesiona do godności prokatedry i w latach 1945-1991 była siedzibą administratora apostolskiego archidiecezji lwowskiej.

W latach 1981-1987 do kościoła św. Stanisława dobudowano od strony prezbiterium postmodernistyczny kościół bł. Jakuba Strzemię, który w 1991 roku został podniesiony przez papieża Jana Pawła II do godności konkatedry diecezji zamojsko-lubaczowskiej.

Do najcenniejszych zabytków sztuki sakralnej, przechowywanych w konkatedrze i sanktuarium w Lubaczowie należą: obraz Matki Boskiej Łaskawej, obraz Matki Boskiej Różańcowej z Dzieciątkiem Jezus z przełomu XVII i XVIII w., obraz „Chrystusa Ukrzyżowanego wśród dusz czyśćcowych” z 2 poł. XVIII w. oraz polichromia zdobiąca wnętrze sanktuarium wykonana przez lwowskiego malarza Bronisława Gawlika.

Porządek Mszy. św podczas odpustu ku czci św. Apostołów Piotra i Pawła: 9.00, 12.00 – suma odpustowa, 18.00. W kościołach filialnych Msza o godz. 16.00.

mp, elubaczow.com,


1 komentarz

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here