Dobiega końca realizacja projektu „Budowa i modernizacja infrastruktury Muzeum Kresów w Lubaczowie wraz z Zespołem Zamkowo-Parkowym”. W poniedziałek (02.10) prezentowano postępy prac przy tej inwestycji.

W poniedziałek w Zespole Zamkowo-Parkowym przy Muzeum Kresów w Lubaczowie zorganizowano konferencję prasową, podczas której zaprezentowano efekty dotychczasowych prac przy modernizacji „starego parku”. W wydarzeniu udział wzięli Wiceminister Rodziny i Polityki Społecznej – Poseł na Sejm RP Anna Schmidt, Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Starosta Lubaczowski Zenon Swatek, dyrektor placówki Piotr Zubowski i wykonawca prac Jan Szyk.

Muzeum Kresów w Lubaczowie przeżywa okres szybkiego rozwoju, jest wielkim placem budowy. Dzisiaj chcemy zaprezentować to co do tej pory udało się zrealizować. (…) Od wielu lat ten teren był zaniedbany i zamknięty. Oczywiście władze miały liczne plany i pomysły, jak to zagospodarować, niestety nie było środków dedykowanych na ten cel – mówił Zenon Swatek witając przybyły na konferencję prasową gości.

Minister Anna Schmidt podkreślała jak duże środki, m.in. z rządowego programu „Polski Ład”, zostały przeznaczone na różnego rodzaju inwestycje w powiecie lubaczowskim w ostatnim czasie. Znacząca ich część trafiła właśnie do Muzeum Kresów w Lubaczowie, które jak przypomniała Anna Schmidt, jest współprowadzone przez samorząd województwa podkarpackiego.

Chcieliśmy, aby ta instytucja ożyła, aby promować Lubaczowszczyznę, promować Podkarpacie, promować bogactwo Kresów i ten tygiel kulturowy, z którym mamy do czynienia na Lubaczowszczyźnie. To jest perła historyczna i turystyczna Lubaczowa i jedna z najpiękniejszych, największych, i do tej pory niedocenionych, niedoinwestowanych pereł historyczno-turystycznych Podkarpacia – mówiła minister Anna Schmidt.

Zadowolenia z inwestycji nie kryła także Poseł na Sejm RP Teresa Pamuła.

– Spełniły się moje marzenia. To naprawdę inwestycja wyczekiwana od kilkudziesięciu lat przez mieszkańców Lubaczowa i powiatu. (…). Widzimy, że ten park nabiera wspaniałego kolorytu. Zostają piękne drzewostany, a pojawia się infrastruktura, która pozwoli wygodniej odpoczywać w tym miejscu – mówiła parlamentarzystka.

Inwestycja, która jest na finiszu (prace powinny się zakończyć z końcem listopada) kosztować będzie ponad 5,2 mln zł, z czego 4,5 mln zł pozyskano w ramach pierwszej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład. W ramach modernizacji Zespołu Zamkowo-Parkowego, powstały m.in. nowe ciągi pieszo spacerowe i ciąg pieszo-jezdny, altany, mostki i pomosty oraz plac zabaw. Zainstalowano również nowe parkowe oświetlenie, monitoring i ogrodzenie. Zmodernizowano również alejki spacerowe, przy których pojawiły się nowe nasadzenia roślin, a roślinność już istniejąca poddana została odpowiedniej pielęgnacji.

Dyrektor Piotr Zubowski zaznaczył, że prace w Zespole Zamkowo-Parkowym, to tylko jedno z kilku większych zadań inwestycyjnych prowadzonych obecnie i planowanych do realizacji przez Muzeum Kresów w Lubaczowie. Dziękując parlamentarzystkom i władzom Podkarpacia za wsparcie, mówił, że liczy na dalszą współpracę z tym zakresie.

– Mamy konkretne plany, które w przyszłości chcielibyśmy zrealizować. Liczymy, że z takim wsparciem, o jakim dzisiaj była mowa, będziemy mogli to zrobić – mówił Piotr Zubowski, dziękując przy okazji także podkarpackiemu konserwatorowi zabytków Beacie Kot i jej zespołowi.

Galeria zdjęć.


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!
Śledź profil Redakcja Elubaczow na Facebooku.

57 komentarze

 1. Kwiaty sobie wręczają, uśmiechają się do zdjęć, z dzióbków sobie piją…a drogi w powiecie dziurawe jak nigdzie. Nic nie zrobili przez 8 lat. Faryzeusze z partii rządzącej….. Teraz nagle przypomnieli sobie o lokalnej społeczności i udają, że działają. Ale dostali przyśpieszenia, otwieraja nawet inwestycje będace w trakcie budowy. Żenada

 2. ⚠️⚠️⚠️ UWAGA! PiS-Troll ALERT ⚠️⚠️⚠️

  W związku z brudną kampanią Prawa i Sprawiedliwości, jej sympatyków i fanów, publikuję listę nazw użytkowników wykorzystywaną przez jedną i tę samą osobę – OSZUSTA polak2010 (kolejność alfabetyczna):

  – AntyPic1
  – #antypis
  – Babinicz
  – Ewa Kopacz (gościennie :D)
  – Jajeczko
  – Kmicic
  – Kuklinowski
  – Młody
  – Sprawiedliwy
  – Oleńka (chłop nawet potrafi zmienić płeć na potrzeby hejtowania :D)
  – Osioł.
  – Owsiak
  – polak2010
  – Radosław
  – Radosław z Cieszanowa
  – Radziwiłł
  – Skad
  – Ziomal. (ten z kropką ;))

  To standardy znane z Rosji i z Białorusi.

  Informację na ten temat potwierdza również tutejsza redakcja w swoim komentarzu: https://elubaczow.com/2023/09/18/premier-mateusz-morawiecki-z-wizyta-w-narolu-relacja/#comment-651663

  Uważam, że taka informacja powinna znaleźć się zaraz na początku sekcji komentarze.

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here