W połowie kwietnia rozpocznie się wiosenna akcja doustnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie. Pamiętajmy, by w tym czasie nie dotykać przynęty, trzymać w zamknięciu mięsożerne zwierzęta domowe i wstrzymać się od polowań.

Program uodparniania lisów polega na wieloletnim, cyklicznym (wiosna – jesień) wykładaniu szczepionki. W tym roku prowadzony on będzie w dniach 15-27 kwietnia. Uodparnianie lisów odbędzie się poprzez zrzuty z samolotów szczepionki doustnej. Wykładana ona będzie także ręcznie.

Przypominamy, że przynęta ma specyficzny zapach, zawiera wewnątrz aluminiowo-plastikowy pojemnik z płynną szczepionką, której działanie uodparniające skierowane jest wyłącznie na lisy. Nie należy dotykać przynęty, bo wówczas nie zostanie ona przyjęta przez lisy. W razie kontaktu z nią należy przemyć te miejsca bardzo dokładnie wodą z mydłem i skontaktować się z lekarzem. Dodatkowo Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii zaleca w okresie trwania akcji szczepienia lisów i przez 14 dni po jej zakończeniu, trzymanie w zamknięciu mięsożernych zwierząt domowych oraz wstrzymanie się od polowań.

PZ, elubaczow.com


Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 14 tysięcy naszych obserwujących!

zostaw odpowiedź

Please enter your comment!
Please enter your name here